Chłodni

OCIEPLENIE CHŁODNI PIANKĄ PUR

W mroźniczych i chłodniczych komorach termoizolacyjny material znajduje się w dość trudnych warunkach. Po pierwsze, stałość niskich lub nawet ujemnych temperatur. Po drugie (i najważniejsze!), stała dyfuzja pary wodnej wewnątrz komory chłodniczej przez ogrodzenia ściany. W wyniku  termoizolacyjny material szybko się mokry i bezpowrotnie traci swoje właściwości izolacyjne.

W przypadku stosowania termoizolacji z otwartymi porami lub izolacji z włóknistą strukturą (różne mineralne lub kamienne wełny), należy zrobić paroizolację bardzo wysokiej jakości w celu ochrony warstwy izolacji termicznej. W przypadku korzystania z izolacji cieplnej z zamkniętymi komórkami – problem paroizolacji jest usuwany.

Najlepszą izolacją do chłodni jest pianka poliuretanowa. Ma minimalny współczynnik przewodzenia ciepła, czyli ma maksymalne właściwości izolacyjne. Ponadto, pianka poliuretanowa ma duży procent zamknięte pory (ponad 95%), czyli praktycznie nie wymaga paroizolacji.

Pianka poliuretanowa nie boi się grzybów i pleśni, nie gnije, nie służy jedzeniem dla gryzoni i owadów i bardzo trwała (ponad 30 lat).Przy izolacji pianka poliuretanowa jest używana w dwóch rodzajach. Pierwszy – w ramach płyt warstwowych, drugi – metoda natrysku warstw izolacji na ściany i dach.

Pierwsza opcja jest bardziej kosztowna, ponadto, w przypadku natrysku pianki poliuretanowej warstwa izolacji termicznej jest jednolitą, bez szczelin i "mostków termicznych". Również do zalet metody natrysku należy odnieść możliwość izolacji powierzchnie krzywoliniowe, a także dużą szybkość wykonania prac. Wielkość pomieszczenia jest wykorzystywana maksymalnie.

W celu zmniejszenia kosztów izolacji termicznej komory zamrażarki można stosować inne materiały – wełny mineralne i styropian. Ale wełny stają się mokre i tracą grubość i właściwości izolacyjne. Trzeba je dość szybko zmieniać. Trwałość styropianu znacznie mniej niż pianki poliuretanowej, poza tym, że szybko się psuje gryzoni, potrzebne są specjalne środki bezpieczeństwa w celu ochrony przed gryzoniami.

Izolację zamrażarki metodą natrysku pianki poliuretanowej można robić bez demontażu starej izolacji (w przypadku, gdy nie wykonuje swoich funkcji – jest wilgotny i stara).

Jeśli policzyć efekt ekonomiczny zastosowania pianki poliuretanowej do izolacji zamrażarek, to otrzymamy minimalny koszt utrzymania jednostki ciepła w izolowanych pomieszczeniach.