Chłodnie

OCIEPLENIE CHŁODNI PIANKĄ PUR

W mroźniczych i chłodniczych komorach materiał termoizolacyjny znajduje się w dość trudnych warunkach. Po pierwsze, stałość niskich lub nawet ujemnych temperatur. Po drugie (i najważniejsze!), stała dyfuzja pary wodnej wewnątrz komory chłodniczej przez ogrodzenia ściany. W wyniku tego termoizolacyjny materiał szybko robi się mokry i bezpowrotnie traci swoje właściwości izolacyjne.

W przypadku stosowania termoizolacji z otwartymi porami lub izolacji z włóknistą strukturą (różne mineralne lub kamienne wełny), należy zrobić paroizolację bardzo wysokiej jakości w celu ochrony warstwy izolacji termicznej. W przypadku korzystania z izolacji cieplnej z zamkniętymi komórkami – problem paroizolacji jest usuwany.

Najlepszą izolacją do chłodni jest pianka poliuretanowa. Ma minimalny współczynnik przewodzenia ciepła, czyli ma maksymalne właściwości izolacyjne. Ponadto, pianka poliuretanowa ma duży procent zamkniętych porów (ponad 95%), czyli praktycznie nie wymaga paroizolacji.

Pianka poliuretanowa jest odporna na grzyby i pleśń, nie gnije, nie jest jedzeniem dla gryzoni i owadów i jest bardzo trwała (ponad 30 lat).

 Przy izolacji pianką poliuretanowa jest używana w dwóch rodzajach. Pierwszy – w ramach płyt warstwowych, drugi – metoda natrysku warstw izolacji na ściany i dach.

Pierwsza opcja jest bardziej kosztowna, ponadto, w przypadku natrysku pianki poliuretanowej warstwa izolacji termicznej jest jednolita, bez szczelin i "mostków termicznych". Również do zalet metody natrysku należy zaliczyć możliwość izolacji powierzchni krzywoliniowych, a także dużą szybkość wykonania prac. Wielkość pomieszczenia jest wykorzystywana maksymalnie.

W celu zmniejszenia kosztów izolacji termicznej komory zamrażarki, można stosować inne materiały – wełnę mineralną i styropian. Ale wełna staje się mokra i traci grubość i właściwości izolacyjne. Trzeba ją dość szybko zmieniać. Trwałość styropianu jest znacznie mniejsza niż pianki poliuretanowej, poza tym, jest niszczony przez gryzonie, więc potrzebne są specjalne środki bezpieczeństwa w celu ochrony przed gryzoniami.

Izolację zamrażarki metodą natrysku pianki poliuretanowej można robić bez demontażu starej izolacji (w przypadku, gdy nie spełnia swojej funkcji – jest wilgotna i stara).

Jeśli policzyć efekt ekonomiczny zastosowania pianki poliuretanowej do izolacji zamrażarek, to otrzymamy minimalny koszt utrzymania jednostki ciepła w izolowanych pomieszczeniach.