Filmy

Powłoka ogniochronna — Pianka PUR zamkniętokomórkowa

Zamkniętokomórkowa pianka PUR stosowana jest najczęściej na zewnątrz budynku. Wynika to z bardziej zwartej budowy, większej odporności na wodę i sztywności. Duża popularność tego typu izolacji wiąże się także z jej wydajnością i szybkością natryskiwania.
Najważniejszym parametrem izolacji termicznej budynku jest współczynnik przenikania ciepła. Jednak warto również sprawdzić, jak poradzi sobie dany materiał w czasie pożaru. Pianka PUR spełnia przepisy pożarowe, dzięki czemu może być stosowana w budownictwie. Jednak dla nas to jeszcze za mało.
DIPAM opracowało własną technologię ogniotrwałości. Na piankę PUR, natryskiwanej na budynek, aplikujemy naszą powłokę ognioochronną, dzięki której udało się uzyskać reakcję na ogień klasy B s1d0, zgodnie z normą PN-EN 13501-1.
Określenie klasy może być jednak mało czytelne dla osób niemających z tym do czynienia na co dzień. Dlatego też nakręciliśmy powyższy filmik, na którym wyraźnie widać różnicę między natryskiwaną przez nas pianą PUR wraz z powłoką a standardowym rozwiązaniem. Podczas gdy ogień niemal całkowicie zniszczył typową warstwę izolacji z pianki poliuretanowej, termoizolacja z warstwą ochronną pozostała praktycznie nienaruszona przez ogień.
Bezpieczeństwo jest w końcu dla nas najważniejsze.