Kolejnym materiałem termoizolacyjnym jest wełna szklana. Ma strukturę włóknistą i wygląda jak wata. en materiał izolacyjny wykonany jest z przetworzonej stłuczki szklanej i piasku kwarcowego. Ten rodzaj izolacji termicznej obejmuje różne zakresy zastosowania przy izolacji budynków, takie jak: ściany, stropy, podłogi, izolacje poddaszy, dachów i balkonów.
Z zalet wełny szklanej można wyróżnić niską cenę. Posiada właściwości wygłuszające, dobrze chroni przed hałasem z zewnątrz. Cechuje się również niskim stopniem ryzyka jeżeli chodzi o zapalenie.
Jedną z najważniejszych wad wełny szklanej jest to, że materiał ten łatwo wchłania wodę. Po nasiąknięciu wodą traci swoje właściwości izolacyjne i przyczynia się do powstania wilgotnego środowiska, co może prowadzić do zniszczenia izolowanej powierzchni i próchnicy. Jest niedogodny w instalacji ze względu na konieczność używania specjalnych mundurów: respirator, rękawiczki, okulary, odzież. Włókna wełny szklanej są kruche, łamią się, kruszą, a w kontakcie ze skórą powodują pieczenie i swędzenie. Jest to również materiał o krótkiej żywotności.
Innym rodzajem wełny mineralnej jest wełna skalna. Wełnę skalną stosuje się do ocieplania ścian zewnętrznych, stropodachów oraz poddaszy użytkowych. Obie wełny produkuje się bardzo podobnie, a co za tym idzie posiadają podobne właściwości Parametry termoizolacyjne w przypadku zarówno wełny szklanej jak i skalnej są bardzo dobre, jednak ze względu na obecne procesy produkcyjne wełna szklana wydaje się być znacznie lepszym wyborem niż wełna skalna jeżeli chodzi o termoizolację. W przypadku wełny skalnej potrzebujemy dwukrotnie większej grubości, aby dorównać parametrom termoizolacyjnym wełny szklanej. Wełna szklana charakteryzuje się z kolei niższą odpornością na ogień. Kolejną różnicą w przypadku obu tych materiałów jest wytrzymałość na ściskanie. Pod tym względem wełna skalna sprawdzi się lepiej także lepiej zastosować ją w miejscach gdzie nacisk na powierzchnię jest większy.
Jeżeli wybierasz pomiędzy wełną mineralną a pianką pur, polecamy zapoznać się z artykułem
Pianka PUR czy Wełna Mineralna?