O nas
Oferta ▾
Realizacje
Opinie
Dostawcy ▾
Galeria ▾
FAQ
Cennik
Blog
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Krótki filmik, pokazujący nasze ostatnie realizacje w kierunku hydroizolacji dachów, tarasów, balkonów, fundamentów
Krótki filmik, pokazujący naszą ostatnią realizacje w kierunku ocieplania dachów i stop kanadyjską pianką PUR (ICYNENE)
Kanadyjska firma, która zajmuje się produkcją nowoczesnej izolacji z pianki natryskowej. Uważana jest za lidera w branży natryskowych pianek
Producent odkrywca rewolucyjnego systemu hydroizolacji na bazie poliuretanu - HYPERDESMO®, który od dawna jest liderem na rynku i zapoczątkował nowe podejście do branży hydroizolacji.

Ocieplenie poddasza pianką PUR - Krok po kroku

Główne etapy izolacji pianą poliuretanową
Opublikowano — 30.12.2020 — Paweł, CEO
Przed izolacją poddasza pianką należy zabezpieczyć specjalną folią powierzchnię, żeby uniknąć zabrudzenia. Szczególną uwagę warto zwrócić na drzwi i okna.

Kolejnym krokiem przygotowawczym będzie omówienie z wykonawcą czy będzie konieczne użycie folii paroizolacyjnej. Warto również omówić kwestię wykończenia po izolacji natryskowej - może ona być zakryta płytami kartonowo-gipsowymi, wtedy należy przed ociepleniem poddasza pianką pur zamontować uchwyty (wieszaki, grzybki) do mocowania stelaży do płyt GK.

Przygotowanie do ocieplenia poddasza

Jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z ociepleniem poddasza pianką PUR warto sprawdzić w jakim stanie jest poddasze oraz odpowiednio je przygotować.
  1. Stan dachu - sprawdź czy dach nie jest uszkodzony czy nieszczelny. Te problemy najlepiej naprawić przed izolacją natryskową.
  2. Stan więźby dachowej – sprawdź czy elementy drewniane poddasza są w dobrym stanie oraz odpowiednio zaimpregnowane
  3. Zaplanuj wcześniej jak będą ułożone przewody w peszlach oraz rekuperacja itp.
  4. Wilgotność na poddaszu - zmierz wilgotność na poddaszu oraz wilgotność drewna. W przypadku piany Icynene nie powinna ona przekraczać 20% (jeżeli przekracza, to trzeba poczekać dopóki drewno wyschnie, albo można osuszyć poddasze poprzez wietrzenie i ogrzewanie lub za pomocą specjalistycznych osuszaczy).
  5. Wszystkie mokre prace tzn. wylewka posadzek i tynki muszą być zrobione oraz muszą wyschnąć przed wykonaniem ocieplenia otwarto-komórkową pianą PUR.

Ocieplenie poddasza - przed rozpoczęciem prac

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową to stosunkowa nowa metoda ocieplenia na polskim rynku. Polega ona na aplikacji za pomocą natrysku pianki PUR skutecznie wypełniając wszystkie szczeliny oraz zapewniając energooszczędne ocieplenie poddasza. Ze względu na swoje właściwości ocieplenie pianką poliuretanową staje się coraz bardziej popularne i wypiera z rynku stare metody takie jak ocieplenie wełną mineralną czy styropianem.

Pianka poliuretanowa jest wytwarzana na budowie i jest aplikowana za pomocą specjalistycznego sprzętu, zaprojektowanego wyłącznie do profesjonalnego użytkowania. Aplikacja zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż ocieplenie wełną mineralną - na termoizolację poddasza do 200-250 m² wystarczy jeden dzień roboczy, kiedy montaż wełny mineralnej zazwyczaj zajmuje od kilku do kilkunastu dni. Oprócz tego pianka PUR ma mniejszy ciężar, dlatego nie obciąża dachu. Dodatkową zaletą pianki do ocieplania poddaszy jest wysoki poziom przyczepności. Pianka poliuretanowa po nałożeniu rozpręża się, dlatego skutecznie można ocieplić każdą przestrzeń, a nawet taką, która jest ciężko dostępna dla innych materiałów ociepleniowych.

Ocieplanie poddasza pianką PUR wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego najlepiej powierzyć tę pracę wyspecjalizowanym firmom, które posiadają odpowiedni sprzęt, wysokiej jakości materiały oraz certyfikacje producenta. Niezbędna jest również odpowiednia odzież robocza, która zabezpieczy aplikatorów podczas wykonania prac (pianka poliuretanowa jest całkowicie bezpieczna i nie wydziela żadnego zapachu dopiero po odpowiednim wietrzeniu).

Dlaczego pianka PUR?

Ocieplenie poddasza krok po kroku

Warto pamiętać, że mimo opisywania całego procesu ocieplenia poddasza krok po kroku, izolację natryskową najlepiej jest powierzyć profesjonalistom.
1
Krok 1
Ocieplenie pianką poliuretanową może być zastosowane na każdym rodzaju podłoża, które jest, czyste, suche, stabilne, bez kurzu oraz plam z oleju lub tłuszczu. Można nałożyć piankę PUR na deskowanie, płytę MFP/płytę OSB, blachę oraz membranę paroprzepuszczalną lub paroizolacyjną. Jeżeli zamierzamy stosować membranę należy pamiętać o zaklejeniu łączeń, zachowując ciągłość powierzchni na którą nakładana jest pianka. Można wybrać membranę, która posiada na zakładkach wewnętrzne taśmy łączeniowe. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, żeby łączenia zostały dobrze sklejone.
2
Krok 2
Musimy pamiętać o wyeliminowaniu mostku termicznego podczas łączenia pianki poliuretanowej i izolacji elewacyjnej. Wtedy będzie to najbardziej skuteczna izolacja poddasza. Jeżeli izolacja elewacyjna już jest wykonana możemy od razu wypełnić tę przestrzeń dachu pianką poliuretanową Jeżeli ocieplenie elewacji jeszcze nie zostało zrobione, to szczelina za murłatą musi być zaklejona za pomocą styropianu o grubości 30 mm i zwykłej pianki montażowej.
3
Krok 3
Przed nałożeniem pianki musimy zamontować do konstrukcji drewnianej dachu elementy mocujące do profili - pomoże to w zachowaniu szczelności i ciągłości izolacji dachu. Warto zwrócić uwagę na wysokość elementów mocujących do profili - powinno to uwzględniać grubość izolacji na krokiew wynoszącej kilka centymetrów.
4
Krok 4
Ocieplenie poddasza otwarto-komórkową pianką PUR ma pomagać w zmniejszeniu strat ciepła. Dlatego warto zastosować piankę poliuretanową również do ocieplenia okien dachowych. Dlatego trzeba wykonać obudowę (obróbkę) wokół okien dachowych za pomocą płyt GK lub innych materiałów budowlanych.
5
Krok 5
Kolejnym etapem jest natrysk pianki PUR na powierzchni do ocieplenia. Kiedy izolacja poddasza pianką już jest wykonana trzeba wietrzyć pomieszczenie co najmniej dobę, lub do zniknięcia zapachu. Zatem można zamontować profile, które będą niezbędne do montażu płyt gipsowo-kartonowych.
6
Krok 6
Ostatnim krokiem jest montaż profili, folii paroizolacyjnej oraz płyt gipsowo-kartonowych. Warto pamiętać, że jeżeli zamierzamy zrobić na poddaszu pralnie czy łazienkę (pomieszczenie o podwyższonej wilgotności powietrza) może być konieczne zastosowanie folii paroizolacyjnej.
7
Krok 7
Zweryfikować czy izolacja poddasza pianką poliuretanową jest wykonana w prawidłowy sposób. Dodatkowo może być zrobione badanie kamerą termowizyjną - wtedy będziemy mieli pewność, że materiał jest 100 % szczelny i będzie spełniać funkcje termoizolacyjne przez wiele lat.
W dobry sposób wykonane ocieplenie poddasza otwarto-komórkową pianką PUR zapewni zmniejszenie napływu poprzez dach do środka ciepłego powietrza, natomiast zimą pomoże sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Zapraszamy do Wyceny Online!
Wypełnij formularz Wyceny — oddzwonimy!