Wycena
Kontakt
O nas
Oferta ▾
Realizacje
Opinie
Dostawcy ▾
Galeria ▾
FAQ
Cennik
Blog
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Krótki filmik, pokazujący nasze ostatnie realizacje w kierunku hydroizolacji dachów, tarasów, balkonów, fundamentów
Krótki filmik, pokazujący naszą ostatnią realizacje w kierunku ocieplania dachów i stop kanadyjską pianką PUR (ICYNENE)
Zamknij menu
Zamknij menu
Zamknij menu
Zamknij menu
Kanadyjska firma, która zajmuje się produkcją nowoczesnej izolacji z pianki natryskowej. Uważana jest za lidera w branży natryskowych pianek
Producent odkrywca rewolucyjnego systemu hydroizolacji na bazie poliuretanu - HYPERDESMO®, który od dawna jest liderem na rynku i zapoczątkował nowe podejście do branży hydroizolacji.

Termomodernizacja domu. Jak zacząć oszczędzać?

W tym artykule powiemy ci, w jaki sposób możesz ocieplić stary dom oraz jakie możliwości daje termomodernizacja.
Opublikowano — 16.08.2021 — Paweł, CEO
Mimo coraz wyższych rachunków za ogrzewanie, większość ludzi nie jest świadoma, że wyższe zapotrzebowanie na energię cieplną wynika przede wszystkim z braku ocieplenia budynku. Rozwiązaniem tego problemu jest poprawnie wykonana termomodernizacja domu, która ogranicza straty ciepła oraz obniża rachunki. Chcesz dowiedzieć się, jak zacząć oszczędzać? W tym artykule powiemy ci, w jaki sposób możesz ocieplić stary dom oraz jakie możliwości daje termomodernizacja.

Z tekstu dowiesz się:
  • czym jest termomodernizacja domu,
  • w jaki sposób można ocieplić stary dom,
  • jakie są etapy ocieplania fundamentów starego domu,
  • jak ocieplić stary dom z drewna,
  • jaki jest koszt termomodernizacji i czy można uzyskać dofinansowanie na jej wykonanie.
Termomodernizacja to działanie, którego celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. To ogół prac, które niosą za sobą przede wszystkim zmniejszenie energii wykorzystywanej do ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej, ograniczenie strat energii cieplnej budynku oraz zmianę lub modernizację źródeł energii.

Co oznacza termomodernizacja?

Na początku musisz wiedzieć, że termomodernizacja nie musi oznaczać kompleksowych zmian w całym budynku. W niektórych przypadkach wystarczy wymienić urządzenie grzewcze albo okna, by zyskać widoczne oszczędności energii. Jednak może się okazać, że to nie wystarczy, ponieważ energia ciągle wciąż będzie się przedostawać przez nieocieplone ściany. Aby inwestycja była skuteczna i wytrzymała na lata, a także przynosiła oszczędności po ociepleniu domu, przygotuj się odpowiednio do termomodernizacji i uwzględnij wszystkie działania, które mogą wpłynąć na efekt końcowy.

Prace termomodernizacyjne, które musisz rozważyć, to na pewno:

Ocieplenie starego domu - od czego zacząć?

  • 1
    Ocieplenie przegród zewnętrznych
    Zastosowanie warstwy izolacyjnej na ścianach zewnętrznych budynku zapobiega przegrzaniu oraz wychłodzeniu budynku. Należy pamiętać, że od stycznia 2021 obowiązują nowe warunki techniczne, o których przygotowaliśmy osobny artykuł.
  • 2
    Ocieplenie pozostałych przegród
    Docieplenie stropów i podłóg zwiększa skuteczność termoizolacji.
  • 3
    Wymiana okien i drzwi
    Często stare okna i drzwi powodują utratę ciepła zimą oraz wysokie temperatury w budynku latem.
  • 4
    Modernizacja systemu grzewczego i układu rozdziału ciepła
    Wymiana nieefektywnego źródła ciepła niesie za sobą zarówno korzyści finansowe w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, jak i dbałość o środowisko naturalne.
  • 5
    Ocieplenie dachu
    Prace termoizolacyjne dachu są elementem opcjonalnym, niemniej jeżeli jest w bardzo złym stanie, warto wziąć je pod uwagę.
W tym artykule skupimy się na ociepleniu ścian zewnętrznych.
Stare budynki zazwyczaj pozbawione są jakiejkolwiek izolacji. Mimo że z pozoru mury wydają się solidne, zbudowane są z materiałów przepuszczających ciepło. Mogą zawierać wilgoć, przez co zwiększa się przewodność cieplna, powodując, że mury wychładzają się, a temperatura wewnątrz budynku spada.
  1. Po pierwsze, ocieplenie starego domu a wilgoć. Nie każdy stary dom można od razu ocieplić. Jeżeli dom ma wilgotne ściany, trzeba je najpierw osuszyć, w przeciwnym razie wilgoć mogłaby doprowadzić do osłabienia wiązania kleju mocującego materiał izolacyjny lub nawet pleśnienia tynków wewnętrznych. Termoizolację domu warto odłożyć w czasie także wtedy, gdy planuje się wymianę okien, drzwi, czy remont balkonów bądź tarasów, ponieważ tego rodzaju prace mogą uszkodzić wykonaną izolację.
  2. Po drugie, sprawdź stan tynku. Jeżeli tynk dobrze trzyma się ścian, które będą poddane izolacji, nie ma potrzeby, żeby go usuwać. Może się jednak zdarzyć, że będzie się kruszył, co wymaga usunięcia go przed nałożeniem materiału izolacyjnego. Pamiętaj jednak, że nie musisz usuwać całej otynkowanej powierzchni, a jedynie te miejsca, w których tynk wyraźnie się kruszy.
  3. Po trzecie, wybierz czym ocieplić budynek. Do termomodernizacji starego domu często wykorzystuje się wełnę skalną oraz styropian, które pomagają utrzymać lepszą izolację termiczną budynku. Domy, które izoluje się tymi materiałami, można także ocieplić poprzez wtryskiwanie pianki poliuretanowej, która, w przeciwieństwie do wełny czy styropianu, gwarantuje stuprocentową szczelność oraz jest materiałem bardzo trwałym i niezmiennym jeżeli chodzi o swoje właściwości termoizolacyjne w czasie. Więcej o właściwościach pianki poliuretanowej przeczytasz tutaj.
  4. Po czwarte, zadbaj o dobre wykonanie. Większość błędów podczas ocieplenia starego domu nie wynika ze źle dobranego materiału izolacyjnego, ale ze złego wykonania. Jeżeli masz wątpliwości co do termomodernizacji swojego domu, zachęcamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie twoje pytania.

Jak ocieplić stary dom?

Jeżeli zastanawiasz się, jak ocieplić stary dom drewniany od zewnątrz, odpowiedź znajdziesz w poprzednim akapicie. Zarówno do ocieplenia starego domu z cegły, kamienia, jak i drewna, możesz użyć wełny, styropianu lub pianki PUR. Warto tutaj uwzględnić zalety i wady, które mają poszczególne materiały izolacyjne. Największą zaletą styropianu jest jego niska cena, niemniej cechuje go prawie zerowa paroprzepuszczalność, dlatego może doprowadzić do zawilgocenia ścian budynku. Wełna z kolei jest materiałem niepalnym o nieprzepuszczalności zbliżonej do drewna, ale jest znacznie droższa oraz wymaga dłuższych prac izolacyjnych. Największą zaletą pianki poliuretanowej jest szybkość aplikacji oraz możliwość zastosowania w każdym, nawet trudno dostępnym miejscu. Jej wadą jest to, że nie jest niepalna (choć jest samogasnąca) oraz ma najwyższą cenę spośród wymienionych materiałów. Jednak jest najbardziej trwałym i skutecznym materiałem izolacyjnym oraz istnieje możliwość skorzystać z programu "Czyste powietrze" oraz uzyskać dofinansowanie na termomodernizację domu.

Ocieplenie starego domu z drewna

Ocieplenie starego domu może wydawać się drogą inwestycją, ale dzięki programowi Czyste Powietrze jesteś w stanie zmniejszyć koszty termoizolacji domu poprzez dotację lub preferencyjną pożyczkę. Jeżeli interesuje cię dofinansowanie termoizolacji budynku, koniecznie przeczytaj artykuł, który dla ciebie przygotowaliśmy.

Termomodernizacja nie jest skomplikowanym procesem, kiedy dokładnie zapoznasz się z kolejnością wykonywanych prac oraz dobrze się do nich przygotujesz. Pamiętaj, że podstawą jest wybór dobrej jakości materiałów izolacyjnych oraz profesjonalne wykonanie. Jeżeli chciałbyś porozmawiać o najlepszej dla ciebie ofercie oraz o tym, jaki jest koszt ocieplenia starego domu, skontaktuj się z nami i chętnie z tobą porozmawiamy.

Termoizolacja budynku - dofinansowanie

Zapraszamy do Wyceny Online!
Wypełnij formularz Wyceny — oddzwonimy!