O nas
Oferta ▾
Realizacje
Opinie
Dostawcy ▾
Galeria ▾
FAQ
Cennik
Blog
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Krótki filmik, pokazujący nasze ostatnie realizacje w kierunku hydroizolacji dachów, tarasów, balkonów, fundamentów
Krótki filmik, pokazujący naszą ostatnią realizacje w kierunku ocieplania dachów i stop kanadyjską pianką PUR (ICYNENE)
Kanadyjska firma, która zajmuje się produkcją nowoczesnej izolacji z pianki natryskowej. Uważana jest za lidera w branży natryskowych pianek
Producent odkrywca rewolucyjnego systemu hydroizolacji na bazie poliuretanu - HYPERDESMO®, który od dawna jest liderem na rynku i zapoczątkował nowe podejście do branży hydroizolacji.

Jak ocieplić dom? Główne zasady

Poprawnie wykonane ocieplenie domu pianką jest kluczem do stworzenia przytulnego, wygodnego, a zarazem ekologicznego domu.
Opublikowano — 30.12.2020 — Paweł, CEO
Pianka poliuretanowa cechuje niezwykłą lekkością (5x lżejsza niż wełna mineralna co istotne, gdy w grę wchodzi np. ocieplenie starego domu), paroprzepuszczalność (wilgoć nie jest zatrzymywana w budynku), duża szczelność ścian oraz prostota montażu. Ze względu na stosowaną aplikację natryskową, w zaledwie kilka godzin jesteśmy w stanie całkowicie termicznie wyizolować wszystkie potencjalne powierzchnie domu. Pytanie jakie można zadać to kiedy pianka PUR stanowić będzie optymalne rozwiązanie dla danego domu?
  • domy, które można ocieplać wełną lub styropianem można ocieplać również pianką poliuretanową. W ten sposób izolować można zarówno mury zewnętrzne, dachy, stropy, posadzki oraz fundamenty. Jeżeli istnieje taka konieczność można ją również wykorzystać do izolacji ścian wewnętrznych.

  • problematyczną kwestią w przypadku innych materiałów jest odpowiednie dopasowanie do skosów i załamań występujących w budynku. Problem nie dotyczy jedynie trudu związanego z ich dopasowaniem ponieważ nieodpowiednio wycięte kawałki materiału mogą powodować problemy ze szczelnością izolacji, a co za tym idzie kosztowne straty cieplne danego budynku. Pianka poliuretanowa nie wymaga żadnych tego typu działań ponieważ jest substancją płynną zdolną do uzupełnienia każdego trudno dostępnego miejsca.

  • jak już zostało wcześniej wspomniane pianka PUR gwarantuje 100 % szczelność izolacji. Takiego efektu nie jesteśmy w stanie uzyskać stosując wełnę mineralną czy styropian. Problemy takie jak zagrzybianie i zapleśnienie elementów budynku zdarzają się dosyć często przy ociepleniach wykorzystujących te materiały, co szczególnie istotne jeżeli w grę wchodzi ocieplenie drewnianego domu. W przypadku pianki poliuretanowej problem ten w praktyce nie występuje (jedynie w przypadku bardzo źle wykonanej izolacji najtańszym materiałem, czego można uniknąć wykorzystując doświadczone ekipy).

  • ponowna izolacja budynku to dosyć częsty przypadek, gdy wykorzystywana jest wełna mineralna lub styropian. Są to materiały o niskiej trwałości podatne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, a nawet grawitacji!(wełna mineralna podwieszana jest na sznurkach). Nieodpowiednio przeprowadzona izolacja może nie zostać odpowiednio wcześnie zauważona, mostki termiczne tworzące się pomiędzy łączeniami innych materiałów mogą zostać przez długi czas zignorowane przez użytkowników budynku, a rachunki za ogrzewanie będą rosnąć. Pianka PUR jest materiałem bardzo trwałym i niezmiennym jeżeli chodzi o swoje właściwości termoizolacyjne w czasie.

  • za dużą zaletę pianki poliuretanowej można uznać, iż jest ona bardzo korzystna jeżeli budynek zamieszkany jest przez alergików. Pianka nie pyli i nie uczula, czego nie można powiedzieć np. o wełnie mineralnej. Kanadyjska piana Icynene posiada Certyfikat jakości powietrza A+.

Kiedy warto zdecydować się na ocieplanie budynku pianką PUR?

Celem zachowania odpowiedniej temperatury wnętrza czy to w zimie, czy w lecie stosuje się termoizolację. Nowoczesne techniki termoizolacyjne są niezbędne, aby w poprawny sposób zachować ciepło w domu w czasie zimy przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków na ogrzewanie. Istotna jest tutaj również perspektywa letnia, gdzie odpowiednio niska temperatura jest kluczem do komfortu domowników, który również można uzyskać stosując odpowiedni materiał podczas ocieplenia domu.

Kluczową kwestią jeżeli chodzi o zapewnienie odpowiednich parametrów termoizolacyjnych domu jest materiał, który będziemy wykorzystywać. Kryteriów jest kilka: trwałość materiału, rodzaj budynku, cena lub inne indywidualne parametry. Nasuwa się pytanie jakie materiały możemy wykorzystać oraz na co mamy zwracać uwagę przy wyborze? Do ociepleń najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną lub styropian, a także cieszącą się coraz większą popularnością piankę PUR.

Zbierając wszystkie informacje na temat różnych materiałów można dojść do wniosku, że nie istnieje idealne rozwiązanie, które mogłoby pasować do każdego domu, niezależnie od warunków. Każdy materiał na ocieplenie domu ma swoje wady i zalety i nie istnieje obecnie materiał, o którym można byłoby powiedzieć, iż posiada wszystkie zalety, a żadnych wad, które posiadają pozostałe dostępne na rynku materiały.

Biorąc jednak pod uwagę wszystkie dostępne materiały do ocieplenia domu najbardziej optymalnym wyborem zdaje się być pianka poliuretanowa. Pojawia się pytanie dlaczego zyskuje ona na popularności i miałaby być najlepszym wyborem dla tych chcących ocieplić swój dom? Powodów jest kilka najważniejszym z nich jest jednak trwałość materiału i relatywna prostota jego aplikacji.

Który materiał wykorzystać?

Ocieplanie pianką PUR - wady i zalety

Materiał na ocieplenie domu to istotna kwestia, a pianka PUR to materiał bardzo zyskujący na popularności nie bez przyczyny. Przy rosnących kosztach energii oraz coraz bardziej ważnym ekologicznym aspektem termoizolacja domu to jeden z najbardziej istotnych tematów poruszanych przy budowie domu. Czy pianka poliuretanowa to najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku? Naszym zdaniem tak właśnie jest jednak to konsument powinien zadecydować o tym co jest dla niego najlepsze. Celem ułatwienia wyboru zestawiliśmy zalety oraz wady pianki poliuretanowej, które przedstawione zostaną poniżej.

Z zalet należy wymienić łatwość aplikacji oraz skuteczność z jaką pianka PUR wnika w nawet najdrobniejsze szczeliny. Można ją stosować w bardzo szerokim zakresie temperatur, a co ciekawe mimo swojej lekkości można ją zastosować jako materiał do izolacji akustycznej. Materiał nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi materiałami budowlanymi i jak już wspomniano cechuje się paroprzepuszczalnością. Materiał zachowuje swoją trwałość oraz właściwości ponad 25 lat. Oprócz odporności na pleśń czy grzyb pianka poliuretanowa również zmniejsza prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się gryzoni.

Lista zalet jest długa jednak nie oznacza to, że pianka PUR nie ma wad. Warto wymienić niekorzystne działanie promieni UV, które mogą naruszyć powłokę wykonaną z tego materiału. Rozwiązaniem jest pomalowanie powierzchni odpowiednią farbą lub zabezpieczenie piany folią, płytami GK czy boazerią

O czym warto wiedzieć wybierając ocieplenie domu pianką PUR?

Decydując się na piankę poliuretanową będziesz miał do wyboru 2 rodzaje pianek. Pierwsza z nich to pianka PUR otwarto-komórkowa. Izolując nią budynek zapewniona zostanie odpowiednia szczelność jednak wilgoć nadal stanowić będzie problem, a więc konieczne będzie użycie dodatkowego materiału w postaci folii paroizolacyjnej.

Alternatywą jest pianka poliuretanowa zamknięto-komórkowa, której właściwości pozwalają na prawnie znikomą wchłanialność wilgoci. Różnica pomiędzy obiema opcjami jest taka, że pianka zamknięto-komórkowa lepiej izoluje oraz może być naniesiona cieńszą warstwą zachowując ten sam poziom termoizolacji. Istotna jest tutaj też cena, gdzie pianka PUR zamknięto-komórkowa jest droższa niż otwarto-komórkowa.

Z praktycznego punktu widzenia istotne jest, że piankę poliuretanową można wykorzystać jako izolator zarówno w nowo budującym się budynku jak i na już powstałym obiekcie. Co istotne ocieplić dom stosując ten materiał można nie tylko w całości, ale też wybierając poszczególne najistotniejsze części domu.
Zapraszamy do Wyceny Online!
Wypełnij formularz Wyceny — oddzwonimy!