Kontakt
Wycena Online
O nas
Oferta ▾
Realizacje
Opinie
Dostawcy ▾
Galeria ▾
FAQ
Cennik
Blog
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Krótki filmik, pokazujący nasze ostatnie realizacje w kierunku hydroizolacji dachów, tarasów, balkonów, fundamentów
Krótki filmik, pokazujący naszą ostatnią realizacje w kierunku ocieplania dachów i stop kanadyjską pianką PUR (ICYNENE)
Zamknij menu
Zamknij menu
Zamknij menu
Zamknij menu
Kanadyjska firma, która zajmuje się produkcją nowoczesnej izolacji z pianki natryskowej. Uważana jest za lidera w branży natryskowych pianek
Producent odkrywca rewolucyjnego systemu hydroizolacji na bazie poliuretanu - HYPERDESMO®, który od dawna jest liderem na rynku i zapoczątkował nowe podejście do branży hydroizolacji.

Izolacja fundamentów krok po kroku

Izolacja fundamentów to jedna z najważniejszych czynności w budownictwie. Decyduje nie tylko o komforcie przyszłego mieszkania, ale też o stabilności całej konstrukcji.
Opublikowano — 19.03.2021 — Paweł, CEO
Kiedy mówimy "izolacja", z reguły kojarzymy tę czynność z procesem osłaniania danego przedmiotu od niekorzystnych warunków, takich jak wahania temperatury, wilgoć czy drobinki brudu. Mówiąc jednak o czynności, jaką jest izolacja fundamentów, każdorazowo należy dopowiedzieć, czy mówimy o izolacji pionowej, czy też poziomej. Co prawda obie mają ten sam cel działania, jednak metody i środki, za pomocą których osiąga się zamierzony efekt, są zgoła odmienne.

Izolacja pionowa fundamentów zapobiega zawilgoceniu ścian fundamentowych i piwnic, dzięki czemu ściany nośne nie absorbują wilgoci z ziemi. Bezpośrednim następstwem tego rodzaju izolacji jest również zwiększenie stabilności konstrukcji - fundamenty nie pękają i nie osuwają się, dzięki czemu osoby rezydujące w danym domu lub bloku mieszkalnym nie muszą się obawiać zawalenia budynku. Pionowa izolacja tradycyjnie wykonywana jest za pomocą papy, folii LDPE lub HDPE, masy polimerowej lub zaprawy mineralnej. Obecnie coraz powszechniejszą, tańszą i skuteczniejszą metodą jest zamkniętokomórkowa pianka PUR, która pozwoli pokryć duże powierzchnie w szybkim tempie. Taka izolacja fundamentów jest niezbędna praktycznie wszędzie - nawet przy betonie wodoszczelnym.

Izolacja pozioma z kolei jest wymagana bezwzględnie przy każdym rodzaju budowli, niezależnie od użytych materiałów do postawienia fundamentów. Wymóg ten związany jest ze zjawiskiem kapilarnego podciągania wody przez mury oraz z procesem osiadania budynku - przekładki izolacyjne stanowią jednocześnie warstwę poślizgową, dzięki czemu ściany pracującego budynku nie pękają. Na skutek nadmiernej pracy lub wybudowania w rejonie podatnym na ruchy tektoniczne, izolacja pozioma fundamentów w istniejącym budynku może być cykliczną koniecznością. Prawidłowo wykonana izolacja fundamentów przy użyciu pianki poliuretanowej będzie jednak na tyle trwała, że zabieg ten nie będzie konieczny częściej niż co 25-30 lat.

Czym się różni izolacja pozioma fundamentów od izolacji pionowej?

Izolacja fundamentów — zarówno pozioma, jak i pionowa — to niezwykle istotny element nowo wznoszonych budynków. Skuteczne zaizolowanie sprawia, że budynek odporny będzie na wilgoć, wodę gruntową i oziębienia, co mogłoby zdecydowanie pogorszyć kondycję konstrukcji. Na skutek postępującego upływu czasu konieczne może być także ocieplenie fundamentów starego domu, tak by przywrócić budynkowi dawną świetność termiczną.

Prace powinny być przeprowadzane w ścisłym porządku i z największą starannością, w przeciwnym wypadku izolacja fundamentów może okazać się nieskuteczna. Podpowiadamy, w jakiej kolejności należy wykonać ocieplenie i izolację fundamentów, by efekt był długotrwały, a same prace skutecznie wykonane

Izolacja fundamentów krok po kroku

Końcowym etapem pozwalającym stwierdzić, że izolacja fundamentów pianą PUR została wykonana prawidłowo, jest zasypanie całości piaskiem lub ziemią. Przed wykonaniem tego kroku należy się upewnić, że grunt służący do zasypania zaizolowanych fundamentów pozbawiony jest ostrych przedmiotów (np. szkło, ostro spolerowany kamień) czy ciężkich elementów. Jeżeli tego nie zrobimy, narażamy pianę na perforację lub odkształcenia, a w konsekwencji na uszkodzenie konstrukcji izolacyjnej. Po zasypaniu całości możliwe jest przystąpienie do dalszych prac związanych z budową lub zakończenie remontu związanego z dociepleniem lub uszczelnieniem fundamentów.

Krok 3 - Zasypanie zaizolowanych

Ten krok jest niezwykle ważny, gdy ma miejsce nie tylko izolacja starych fundamentów z kamienia, gdzie nieszczelności są efektem wieloletniej eksploatacji, ale i ocieplenie nowych, betonowych fundamentów,. Powierzchnia powinna być ściśle uszczelniona, co wpływa nie tylko na szczelność wodną, ale także termiczną. Do tego celu coraz częściej i chętniej stosuje się zamkniętokomórkowe pianki poliuretanowe, których aplikacja jest o wiele łatwiejsza, szybsza i poręczniejsza niż wykonywanie izolacji termicznej fundamentów z zaprawą uszczelniającą. Jeżeli mamy do czynienia ze szczególnie ciężkim i podmokłym terenem, izolacja fundamentów pianką poliuretanową wykonuje się poprzez nałożenie kilku jej warstw. Taką samą metodę stosuje się również przy izolacjach w nowym budownictwie, kiedy fundamenty dopiero powstają i nie były poddane pracy, co w praktyce oznacza, że piankę PUR można stosować na dowolnym typie fundamentów. Nie ma znaczenia również kształt czy ułożenie fundamentów - dzięki swoim właściwościom penetrującym piana poliuretanowa dotrze w każdy zakamarek pokrywanej powierzchni, niezależnie od kąta nachylenia, bryły czy innych czynników wpływających na ukształtowanie fundamentu.

Krok 2 - Ocieplenie oraz uszczelnienie powierzchni fundamentów

Nim przystąpimy do właściwego nakładania materiału izolującego, konieczne jest dokładne oczyszczenie ścian fundamentu z zabrudzeń takich jak ziemia, wystające elementy zaprawy, gruz czy powłoki malarskie. Dzięki temu odsłonimy ewentualne ubytki, czyniąc tym samym ściany zdatne do nałożenia ocieplenia. Nawet jeżeli fundamenty wydają się być czyste, warto całość obmyć wodą pod ciśnieniem, a następnie pozostawić na 24 godziny do wyschnięcia. Po tym czasie można przystąpić do prac uszczelniających przy użyciu piany PUR o podwyższonej gęstości 50 kg/m2.

Krok 1 - Przygotowanie do ocieplenia fundamentów

Przyjmujemy, że budynek stoi na gruncie z tendencją do podmakania, a napór wody jest dość silny, przez co konieczne jest zastosowanie izolacji ciężkiej. Nawet w tak wymagających warunkach piana poliuretanowa poradzi sobie z zadaniem ocieplenia fundamentów.

Pionowa izolacja fundamentów w prosty sposób

Izolacja fundamentów jest zadaniem wymagającym precyzji i wykonywania poszczególnych etapów z niezwykłą precyzją. Pomyłka może okazać się kosztowna, wszak konieczne będzie zerwanie dotychczas położonej izolacji i ponowne wykonanie sekwencji czynności. Poniżej prezentujemy, jak krok po kroku przeprowadzić ocieplenie fundamentów.

Izolacja fundamentów krok po kroku

Ocieplenie fundamentów - koszt wykonania usługi przy użyciu pianki PUR

Izolacja fundamentów pianką poliuretanową jest metodą efektywną, szybką, a przy tym niezwykle skuteczną - nawet po wielu latach ściany budynku pozostaną suche, pozbawione wilgoci, a samo wnętrze nie będzie wyziębione. Rosnąca popularność izolacji i ocieplenia fundamentów pianką sprawia, że bardzo często dostajemy telefony i maile z prośbą o wycenę usługi. Nie jesteśmy w stanie od razu podać konkretnej stawki, bowiem zależy ona od kilku zmiennych. Przykładowo, nieco inaczej będzie wyglądać ocieplenie starych fundamentów, a inaczej standardowe ocieplenie fundamentów Warto więc już we wstępie rozmowy podać takie informacje jak:
• Lokalizacja inwestycji i warunki pracy na miejscu;
• Rodzaj i jakość pianki, której oczekuje Klient;
• Metraż do zaizolowania;
• Grubość izolacji;
• Dodatkowe prace, takie jak zabezpieczenie posadzki, cięcie nałożonej piany;
• I inne;
Dysponując powyższymi danymi, będziemy w stanie wykonać wstępny kosztorys izolacji fundamentów pianką poliuretanową oraz oszacować czas wykonania zlecenia. Istnieje także możliwość umówienia się na wizję lokalną, podczas której sprawdzimy fundamenty osobiście, ocenimy ilość pracy oraz materiały potrzebne do należytego wykonania zlecenia.
Piana poliuretanowa nominalnie przeznaczona jest do ocieplenia i izolacji fundamentów, ścian, posadzek, stropodachów, dachów i innych konstrukcji, co pozwala na stwierdzenie, iż pianka PUR jest wielozadaniowa. Wszechstronność piany widać także w możliwości zastosowania tej techniki w rozmaitych sytuacjach; papa czy folia HDPE mogłyby się okazać w niektórych sytuacjach nieskuteczne, z kolei pianka PUR poradzi sobie z każdym fundamentem.

Istotna jest także łatwość i prostota aplikacji, która znacznie przyspiesza realizację zadania. Otrzymując fundament gotowy do izolacji jesteśmy w stanie wykonać powierzone nam zadanie w zależności od powierzchni do zaizolowania. To zdecydowanie najszybsza metoda izolacji fundamentów, która przekłada się na efektywność ogólnych prac budowlanych, jak i samą ergonomię budowniczą.

Pianka PUR cechuje się także wielofunkcyjnością - spotyka się tu bowiem izolacja termiczna, akustyczna oraz przeciwwodna. Warto wspomnieć, że piana nie tylko ochrania fundament od wilgoci, ale także zapobiega pleśnieniu. Na powierzchni pianki, jak i w jej wnętrzu nie ma możliwości rozwoju grzybów, a sam materiał skutecznie odstrasza szkodniki przed drążeniem w pianie. Dzięki tym trzem najważniejszym zaletom pianki poliuretanowej możemy uzyskać pewność, że najlepszym wyborem do izolacji fundamentów będzie właśnie pianka PUR.

Zalety stosowania piany poliuretanowej

Zapraszamy do Wyceny Online!
Wypełnij formularz Wyceny — oddzwonimy!