Końcowym etapem pozwalającym stwierdzić, że izolacja fundamentów pianą PUR została wykonana prawidłowo, jest zasypanie całości piaskiem lub ziemią. Przed wykonaniem tego kroku należy się upewnić, że grunt służący do zasypania zaizolowanych fundamentów pozbawiony jest ostrych przedmiotów (np. szkło, ostro spolerowany kamień) czy ciężkich elementów. Jeżeli tego nie zrobimy, narażamy pianę na perforację lub odkształcenia, a w konsekwencji na uszkodzenie konstrukcji izolacyjnej. Po zasypaniu całości możliwe jest przystąpienie do dalszych prac związanych z budową lub zakończenie remontu związanego z dociepleniem lub uszczelnieniem fundamentów.
Krok 3 - Zasypanie zaizolowanych
Ten krok jest niezwykle ważny, gdy ma miejsce nie tylko izolacja starych fundamentów z kamienia, gdzie nieszczelności są efektem wieloletniej eksploatacji, ale i ocieplenie nowych, betonowych fundamentów,. Powierzchnia powinna być ściśle uszczelniona, co wpływa nie tylko na szczelność wodną, ale także termiczną. Do tego celu coraz częściej i chętniej stosuje się zamkniętokomórkowe pianki poliuretanowe, których aplikacja jest o wiele łatwiejsza, szybsza i poręczniejsza niż wykonywanie izolacji termicznej fundamentów z zaprawą uszczelniającą. Jeżeli mamy do czynienia ze szczególnie ciężkim i podmokłym terenem, izolacja fundamentów pianką poliuretanową wykonuje się poprzez nałożenie kilku jej warstw. Taką samą metodę stosuje się również przy izolacjach w nowym budownictwie, kiedy fundamenty dopiero powstają i nie były poddane pracy, co w praktyce oznacza, że piankę PUR można stosować na dowolnym typie fundamentów. Nie ma znaczenia również kształt czy ułożenie fundamentów - dzięki swoim właściwościom penetrującym piana poliuretanowa dotrze w każdy zakamarek pokrywanej powierzchni, niezależnie od kąta nachylenia, bryły czy innych czynników wpływających na ukształtowanie fundamentu.
Krok 2 - Ocieplenie oraz uszczelnienie powierzchni fundamentów
Nim przystąpimy do właściwego nakładania materiału izolującego, konieczne jest dokładne oczyszczenie ścian fundamentu z zabrudzeń takich jak ziemia, wystające elementy zaprawy, gruz czy powłoki malarskie. Dzięki temu odsłonimy ewentualne ubytki, czyniąc tym samym ściany zdatne do nałożenia ocieplenia. Nawet jeżeli fundamenty wydają się być czyste, warto całość obmyć wodą pod ciśnieniem, a następnie pozostawić na 24 godziny do wyschnięcia. Po tym czasie można przystąpić do prac uszczelniających przy użyciu piany PUR o podwyższonej gęstości 50 kg/m2.
Krok 1 - Przygotowanie do ocieplenia fundamentów
Przyjmujemy, że budynek stoi na gruncie z tendencją do podmakania, a napór wody jest dość silny, przez co konieczne jest zastosowanie izolacji ciężkiej. Nawet w tak wymagających warunkach piana poliuretanowa poradzi sobie z zadaniem ocieplenia fundamentów.
Pionowa izolacja fundamentów w prosty sposób
Izolacja fundamentów jest zadaniem wymagającym precyzji i wykonywania poszczególnych etapów z niezwykłą precyzją. Pomyłka może okazać się kosztowna, wszak konieczne będzie zerwanie dotychczas położonej izolacji i ponowne wykonanie sekwencji czynności. Poniżej prezentujemy, jak krok po kroku przeprowadzić ocieplenie fundamentów.
Izolacja fundamentów krok po kroku