Jeżeli chcemy mieć absolutną pewność, że strop został idealnie zaizolowany, a sama izolacja posłuży przez kilkadziesiąt następnych lat, to najlepszym wyborem będzie ocieplenie stropu pianką z firmą Dipam. Specjalnie przeszkoleni pracownicy bardzo szybko i skutecznie ocieplą drewnianą konstrukcję - zaizolowanie 100 metrów kwadratowych stropu pianą o grubości 20 cm zajmuje od 4 do 7 godzin w zależności od powierzchni stropu oraz od tego, czy natrysk ma być wykonany od góry, czy od dołu.
Ocieplenie stropu pianką ma niezwykle istotną zaletę: docieranie w nawet najmniej poręczne zakątki i w najdrobniejsze odkształcenia dachu. Materiał jest także w stu procentach szczelny, co oznacza, że ryzyko wystąpienia mostków termicznych zostaje zminimalizowane do zera, a sama piana doskonale spełnia swoje funkcje energetyczne. Minimalne właściwości izolacji termicznej stropu wykonanej z pianki poliuretanowej datowane są na 25-30 lat, co jest nieporównywalnie dłuższą propozycją niż wełna mineralna czy styropian. Równolegle warto rozprawić się z mitem, jakoby ocieplenie stropu pianką powodowało "gnicie dachu". Stwierdzenie to jest nieprawdą - otwarokomórkowa struktura piany poliuretanowej powoduje, że drewno odparowuje o wiele lepiej, aniżeli na przykład pod płytami OSB.
Ocieplając stropy piętrowe, czyli takie, które nie są bezpośrednio połączone z poddaszem, również możemy zastosować piankę poliuretanową, jednak konieczne będzie przygotowanie konstrukcji do montażu podłogi. Różnica wówczas będzie polegać na tym, że cały ciężar eksploatacji podłogi będzie spoczywać na tej konstrukcji, nie na piance PUR. Sztywna, twarda, odporna na nacisk i ruch podłoga umożliwia ocieplenie stropów pianką w domach wielopiętrowych, blokach mieszkalnych czy kamienicach. Dzięki temu cała konstrukcja będzie nie tylko skuteczna, ale i odporna na uszkodzenia eksploatacyjne. Jednocześnie użycie pianki niesie ze sobą inną korzyść - wycisza poszczególne kondygnacje, dzięki czemu na stałe możemy pożegnać "efekt skrzypiących podłóg", który jest bardzo powszechny przy zastosowaniu styropianu.
Ocieplenie stropu drewnianego pianką poliuretanową
Wykonując ocieplenie stropu poddasza, należy przemyśleć dobór rozwiązań oraz materiałów, które chcemy zastosować. Podstawową decyzją będzie wybór izolatora: pianka poliuretanowa, wełna mineralna lub arkusze styropianu. Zdecydowanie rekomendujemy wybór pianki poliuretanowej; aplikacja wełny jest stosunkowo czasochłonna, a arkusze styropianu z biegiem lat mogą powodować powstawanie mostków termicznych. Dlaczego? Ponieważ stropy drewniane poddasza - w przeciwieństwie do stropów betonowych - są bardziej sprężyste, a samo drewno przez cały czas "pracuje", co z upływem czasu powoduje odkształcanie się materiału. Pianka poliuretanowa doskonale dopasuje się do pracującego drewna z rozmaitymi nierównościami, dodatkowo pokryje i zaizoluje nawet najdrobniejsze przestrzenie i wyżłobienia w drewnie. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy wykonujemy ocieplenie stropu dachu w starym domu.
Jeśli chcemy, by poddasze miało walory użytkowe, czyli najzwyczajniej w świecie mamy zamiar korzystać z najwyższej kondygnacji domu, należy wykonać tzw. "podłogę". Podłoga to nic innego jak gładka powierzchnia, pod którą kryje się izolacja termiczna stropu - w tym wypadku konieczne będzie zastosowanie piany zamkniętokomórkowej lub otwartokomórkowej z dodatkowymi wzmocnieniami. Zastosowanie samej pianki otwartokomórkowej mogłoby skutkować jej przypadkowym uszkodzeniem poprzez zahaczenie, rozcięcie czy wgniecenie. Podłoga musi mieć konstrukcję nośną; w tym przypadku na strop kładzione są legary, pomiędzy którymi wykonany zostaje natrysk piany PUR. Jest to zabieg wymagający precyzji i asysty przynajmniej jednej osoby, dlatego ocieplenie stropu poddasza warto powierzyć specjalistycznej firmie zajmującej się wykonywaniem natrysku pianką poliuretanową. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że cała powierzchnia została równomiernie i jednolicie pokryta pianą, co całkowicie eliminuje nieszczelności i mostki termiczne.
Nowy typ budownictwa bardzo często wykorzystuje sufity podwieszane na belkach drewnianych, co wymaga nieco innego podejścia do zadania. Brak obecności betonu, desek czy innego materiału sprawia, że całość prac opieramy tak naprawdę na belkach i płytach gipsowo-kartonowych. Aby dokładnie przeprowadzić izolację termiczną stropu, nasze zadanie będzie polegać na zaizolowaniu stropu od góry, tuż przy folii paroizolacyjnej, następnie wykonamy natrysk pianą otwartokomórkową pomiędzy belkami. Wydawać by się mogło, że jest to nadmiar pracy i powtarzanie wykonanej już czynności, jednak należy pamiętać o tym, iż belki same w sobie także mogą powodować mostki termiczne. Dzięki izolacji stropu pianą PUR i wykonaniem natrysków zarówno od góry, jak i od dołu pomiędzy belkami eliminujemy wszelkie nieszczelności i mostki termiczne.
Jak ocieplić strop drewniany poddasza?