O nas
Oferta ▾
Realizacje
Opinie
Dostawcy ▾
Galeria ▾
FAQ
Cennik
Blog
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Krótki filmik, pokazujący nasze ostatnie realizacje w kierunku hydroizolacji dachów, tarasów, balkonów, fundamentów
Krótki filmik, pokazujący naszą ostatnią realizacje w kierunku ocieplania dachów i stop kanadyjską pianką PUR (ICYNENE)
Kanadyjska firma, która zajmuje się produkcją nowoczesnej izolacji z pianki natryskowej. Uważana jest za lidera w branży natryskowych pianek
Producent odkrywca rewolucyjnego systemu hydroizolacji na bazie poliuretanu - HYPERDESMO®, który od dawna jest liderem na rynku i zapoczątkował nowe podejście do branży hydroizolacji.

Сzy pianka poliuretanowa oddycha?

Jedną z podstawowych kwestii, które należy uwzględnić podczas wyboru materiału izolacyjnego, jest jego paroprzepuszczalność, czyli "oddychanie". W tym artykule analizujemy piankę PUR pod kątem paroprzepuszczalności.
Opublikowano — 13.06.2021 — Paweł, CEO
Wśród osób decydujących się na ocieplenie swojego poddasza coraz większą popularnością cieszy się piana PUR otwartokomórkowa. Jak sama nazwa wskazuje, struktura tego rodzaju pianki zawiera otwarte komórki, dzięki czemu pianka jest lżejsza i bardziej elastyczna, a także nie powoduje obciążenia konstrukcji budynku. Pianka otwartokomórkowa ma również niższy poziom gęstości i słabsze możliwości termoizolacyjne, oraz, w porównaniu z pianką PUR zamkniętokomórkową, jest bardziej podatna na uszkodzenia. Jej atutem jest za to większa przepuszczalność pary oraz doskonałe wygłuszenie i izolacja różnorodnych dźwięków.

Biorąc pod uwagę drewnianą konstrukcję dachu, ocieplenie poddasza powinno być wykonane przy użyciu materiału paroprzepuszczalnego. Takim materiałem jest pianka PUR otwartokomórkowa, której komórki po zastygnięciu nie tworzą zamkniętych przestrzeni, ale pozwalają na swobodny przepływ pary wodnej, co jest szczególnie ważne, jeżeli chcemy uniknąć zawilgotnienia elementów konstrukcyjnych.

Pianka nanoszona jest natryskowo przy użyciu dwóch składników: mieszanki polimerów oraz katalizatora reakcji. Dostosowuje się do różnego rodzaju powierzchni, nawet tych o nieregularnych kształtach. Po aplikacji zwiększa swoją objętość i szczelnie wypełnia każdą szczelinę izolowanej powierzchni, a po zastygnięciu charakteryzuje się nie tylko bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi, ale również paroprzepuszczalnością.

Właściwości pianki otwartokomórkowej po utwardzeniu sprawiają, że świetnie sprawdza się zarówno przy termoizolacji dachu czy poddasza, jak i podczas ocieplania ścian wewnętrznych. Niemniej należy zrezygnować z jej użycia w miejscach, które są bardzo wilgotne - tam rozsądniejszym rozwiązaniem będzie pianka zamkniętokomórkowa. O ocieplaniu poddasza pianką PUR możesz poczytać także tutaj: Ocieplenie poddasza Pianką PUR.

Pianka PUR otwartokomórkowa

Jedną z podstawowych kwestii, które należy uwzględnić podczas wyboru materiału izolacyjnego, jest jego paroprzepuszczalność, czyli "oddychanie". W zależności od części budynku, która będzie poddana izolacji, dąży się do osiągnięcia innego poziomu przepuszczalności. Podstawą izolacji fundamentów będzie zapewnienie jak największej nieprzepuszczalności dla wilgoci oraz pary wodnej, z kolei podczas izolacji dachów czy poddaszy bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego "oddychania" materiału izolacyjnego.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów służących do ocieplania poddaszy jest pianka poliuretanowa. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pianka poliuretanowa do ociepleń dachów oddycha. Aby na nie odpowiedzieć, należy zacząć od wyróżnienia dwóch rodzajów pianki: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa.

Сzy pianka poliuretanowa oddycha?

Pianka PUR zamkniętokomórkowa

Pianka natryskowa zamkniętokomórkowa w składzie chemicznym niewiele różni się od otwartokomórkowej. Różnica leży w strukturze, która składa się z zamkniętych komórek zbudowanych z niewielkich wypełnionych gazem pęcherzyków, przez co pianka wygląda nieco jak gąbka. Dzięki tej budowie pianka zamkniętokomórkowa jest dużo bardziej sztywna oraz posiada lepsze właściwości w zakresie izolacji termicznej. Oprócz tego nie jest przepuszczalna dla wilgoci i pary wodnej oraz jest dużo bardziej wytrzymała, dlatego lepiej radzi sobie z przeróżnymi czynnikami atmosferycznymi, od deszczu, przez silne wiatry, aż po niskie temperatury.

Te właściwości pianki sprawiają, że jest świetnym rozwiązaniem podczas wykonywania izolacji zewnętrznych, ale nie oznacza to, że nie można jej wykorzystać wewnątrz. Jest także używana jako pianka ocieplająca ściany, poddasza czy stropy, jednak znacznie częściej wybiera się ją do izolacji pomieszczeń o bardzo dużej wilgotności. Dlatego jeżeli zależy Ci na izolacji paroszczelnej, zdecyduj się na piankę zamkniętokomórkową.

Więcej o piance PUR i jej właściwościach przeczytasz w tym artykule: Pianka PUR - co to jest?

Сzy pianka poliuretanowa oddycha?

Jednym z najczęstszych mitów, z którymi mierzą się klienci, jest opinia, że pod pianką "dach zgnije". Większość izolacji poddaszy w Polsce wykonywana jest przy użyciu pianki otwartokomórkowej, a więc tej, która przepuszcza parę wodną. Nie ma więc możliwości, że niedosuszone konstrukcje drewniane nie będą miały szansy odparować. Co ważne, wilgoć na poziomie 10-13% jest naturalna dla tego materiału. Duża szczelność na parę wodną jest charakterystyczna dla pianki zamkniętokomórkowej, jednak w Polsce jest to materiał stosowany bardzo rzadko, również dlatego, że w przeciwieństwie do doskonale wyciszającej pianki otwartokomórkowej nie absorbuje tak dobrze fali akustycznej.

Jeśli rozważasz ocieplenie poddasza pianką PUR, możesz sprawdzić cenę usługi w naszym kalkulatorze albo wysłać zapytanie przez formularz na naszej stronie. Nasi specjaliści chętnie doradzą Ci w wyborze najlepszego rodzaju pianki izolacyjnej!
Zapraszamy do Wyceny Online!
Wypełnij formularz Wyceny — oddzwonimy!