Wśród osób decydujących się na ocieplenie swojego poddasza coraz większą popularnością cieszy się piana PUR otwartokomórkowa. Jak sama nazwa wskazuje, struktura tego rodzaju pianki zawiera otwarte komórki, dzięki czemu pianka jest lżejsza i bardziej elastyczna, a także nie powoduje obciążenia konstrukcji budynku. Pianka otwartokomórkowa ma również niższy poziom gęstości i słabsze możliwości termoizolacyjne, oraz, w porównaniu z pianką PUR zamkniętokomórkową, jest bardziej podatna na uszkodzenia. Jej atutem jest za to większa przepuszczalność pary oraz doskonałe wygłuszenie i izolacja różnorodnych dźwięków.
Biorąc pod uwagę drewnianą konstrukcję dachu, ocieplenie poddasza powinno być wykonane przy użyciu materiału paroprzepuszczalnego. Takim materiałem jest pianka PUR otwartokomórkowa, której komórki po zastygnięciu nie tworzą zamkniętych przestrzeni, ale pozwalają na swobodny przepływ pary wodnej, co jest szczególnie ważne, jeżeli chcemy uniknąć zawilgotnienia elementów konstrukcyjnych.
Pianka nanoszona jest natryskowo przy użyciu dwóch składników: mieszanki polimerów oraz katalizatora reakcji. Dostosowuje się do różnego rodzaju powierzchni, nawet tych o nieregularnych kształtach. Po aplikacji zwiększa swoją objętość i szczelnie wypełnia każdą szczelinę izolowanej powierzchni, a po zastygnięciu charakteryzuje się nie tylko bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi, ale również paroprzepuszczalnością.
Właściwości pianki otwartokomórkowej po utwardzeniu sprawiają, że świetnie sprawdza się zarówno przy termoizolacji dachu czy poddasza, jak i podczas ocieplania ścian wewnętrznych. Niemniej należy zrezygnować z jej użycia w miejscach, które są bardzo wilgotne - tam rozsądniejszym rozwiązaniem będzie pianka zamkniętokomórkowa. O ocieplaniu poddasza pianką PUR możesz poczytać także tutaj:
Ocieplenie poddasza Pianką PUR.