Kontakt
Wycena Online
O nas
Oferta ▾
Realizacje
Opinie
Dostawcy ▾
Galeria ▾
FAQ
Cennik
Blog
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Krótki filmik, pokazujący nasze ostatnie realizacje w kierunku hydroizolacji dachów, tarasów, balkonów, fundamentów
Krótki filmik, pokazujący naszą ostatnią realizacje w kierunku ocieplania dachów i stop kanadyjską pianką PUR (ICYNENE)
Zamknij menu
Zamknij menu
Zamknij menu
Zamknij menu
Kanadyjska firma, która zajmuje się produkcją nowoczesnej izolacji z pianki natryskowej. Uważana jest za lidera w branży natryskowych pianek
Producent odkrywca rewolucyjnego systemu hydroizolacji na bazie poliuretanu - HYPERDESMO®, który od dawna jest liderem na rynku i zapoczątkował nowe podejście do branży hydroizolacji.

Pianka PUR - co to jest?

Czym jest pianka poliuretanowa?
Ile można zaoszczędzić ocieplając dom pianką pur?
Opublikowano — 10.12.2020 — Paweł, CEO

Pianka poliuretanowa - właściwości

Pianka PUR, ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne, to coraz szybciej zyskujący na popularności produkt. Standardowa grubość pianki zamknięto-komórkowej to 3-10 cm, zaś współczynnik przewodzenia ciepła - tzw. współczynnik lambda - wynosi średnio 0,026 W/mK, a piany otwarto-komórkowej 15-30 cm z średnią lambdą 0,038 W/mK co sprawia, że izolacja pianką PUR w domu pozwala na spore zredukowanie kosztów ogrzewania.

Pianki PUR są odporne na grzyby i pleśnie oraz znoszą stosunkowo duże obciążenia - nie zbijają się ani nie zsuwają. Jest to nieocenioną zaletą dla osób, którym zależy na ociepleniu domu na wiele lat. Pianka poliuretanowa odznacza się doskonałą przyczepnością oraz brakiem łączeń czy mostków termicznych.

Dzięki natryskowemu sposobowi rozprowadzania pianki, izolowana powierzchnia jest w 100% szczelna. Izolacja natryskowa pianką PUR zapewnia skuteczne wypełnienie wszelkich szczelin na ocieplanych powierzchniach. Pianka poliuretanowa PUR jest również bardzo trwała – jej parametry i właściwości pozostają niezmienne przez wiele lat. Między innymi dlatego, przy stosowaniu kanadyjskiej piany Icynene producent udziela 25 lat gwarancji.

Ponadto stosowana przez nas pianka poliuretanowa posiada, według normy PN-EN 13501-1, klasę E reakcji na ogień. Oznacza to, że materiał jest samogasnący, zatem podkreśla jego bardzo ograniczony udział w pożarze, prawie niepowodujący dymu i płonących kropel. W trosce o naszych Klientów postanowiliśmy również wprowadzić dodatkową usługę - ochronę przeciwpożarową pianki PUR.
Historia pianki PUR zaczęła się od wynalezienia poliuretanu przez niemieckiego chemika Otto Bayera w 1937 roku. Początkowo piankę PUR stosowano głównie podczas produkcji łodzi podwodnych oraz w przemyśle zbrojeniowym. W latach 60-tych w Stanach Zjednoczonych Fred Gusmer oraz Fred Werner wynaleźli maszynę do produkcji poliuretanu, co pozwoliło na znaczne rozszerzenie możliwości zastosowania tej technologii.

Już pod koniec lat 70-tych piankę PUR zaczęto stosować do ocieplania dachów płaskich. Skuteczność pianki poliuretanowej doceniono podczas kryzysu energetycznego w USA w latach 70-tych. Koszty energii wówczas wzrosły drastycznie, więc na rynku pojawiło się zapotrzebowanie na rozwiązania w kwestii energooszczędnego ocieplenia w budownictwie mieszkalnym. Poskutkowało to znacznym zwiększeniem popularności pianki PUR jako doskonałego materiału do termoizolacji. W efekcie wpłynęło również na dynamiczny rozwój zastosowania pianki poliuretanowej na rynku. Na chwilę obecną jest to jeden z najbardziej skutecznych i wytrzymałych sposobów termoizolacji, pozyskujący coraz więcej zwolenników.

Historia

Pianka PUR, czyli pianka poliuretanowa, jest to izolacyjny materiał składający się z dwóch surowców - izocyjanianu i poliolu. Piankę PUR wytwarza się na budowie za pomocą specjalistycznego sprzętu, który pozwala na dokładne wymieszanie i spienienie składników przy odpowiedniej temperaturze i odpowiednim ciśnieniu. Dzięki tej technologii powstaje otwarto-komórkowa (miękka oraz elastyczna) lub zamknięto-komórkowa (twarda oraz sztywna) piana PUR, którą nanosi się na powierzchnię metodą natryskową.

Czym jest pianka PUR?

Pianki poliuretanowe - zastosowanie

Izolacja pianką PUR jest popularnym rozwiązaniem w budownictwie oraz w przemyśle i rolnictwie. Ze względu na swoje właściwości, pianki poliuretanowe są stosowane w izolacji różnego rodzaju powierzchni.
Fundamenty, ściany fundamentowe, płyty fundamentowe oraz piwnice. Szczegóły
Dachy skośne od zewnątrz. Szczegóły
Stropy. Szczegóły
Ściany zewnętrzne. Szczegóły
Stropodaczhy, dachy płaskie. Szczegóły
Poddasze od wewnątrz. Szczegóły
Posadzki i podłogi. Szczegóły
Drugim rodzajem pianki poliuretanowej jest pianka PUR zamknięto-komórkowa, tzw. pianka poliuretanowa twarda i sztywna. Struktura tego rodzaju pianki składa się z ponad 90% zamkniętych komórek o gęstości 33 - 70 kg/m³. Jest to najwyższej jakości termiczna izolacja, posiadająca minimalną przewodność cieplną i higroskopijność. Zarazem jest bardzo trwała, dlatego idealnie nadaje się do ocieplenia zewnętrznego.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR to polimer o porowatej strukturze z zamkniętymi komórkami wypełnionymi gazem. Podczas zwiększania się objętości materiału gaz wypełnia komórki pianki, potęgując tym samym jej właściwości termoizolacyjne.

Pianka z zamkniętymi komórkami charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i twardością. Jednocześnie jest bardzo lekka i posiada niską przepuszczalność pary wodnej.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa odznacza się najniższą przewodnością cieplną ze wszystkich pianek. Ma także lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż pianka otwarto-komórkowa - od 0,025 do 0,028 W/mK.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa charakteryzuje się wysoką odpornością na wodę. Jest sztywna i wytrzymała, dlatego najczęściej stosowana jest do ocieplania budynków na zewnątrz oraz w pomieszczeniach z większą wilgotnością. Dzięki niskiej przepuszczalności pary wodnej i ciepła materiał ten może być stosowany do ocieplania dowolnych konstrukcji i budynków, izolacji jak rur i zbiorników, tak i hangarów oraz lodówek. Dzięki wspomnianym właściwościom, pianka stanowi zarazem doskonały materiał do ocieplenia dachów płaskich, stropodachów wentylowanych, podłóg na gruncie, stropów nad pomieszczeniami nieogrzewanymi fundamentów i innych przegród.

Ze względu na jej właściwości oraz zużycie cena ocieplenia pianką PUR zamknięto-komórkową za 1 metr kwadratowy jest wyższa niż w przypadku pianki otwarto-komórkowej.

Pianka zamknięto-komórkowa

Pianka PUR otwarto-komórkowa jest jednym z dwóch rodzajów natryskowej pianki poliuretanowej. Posiada dobry wskaźnik izolacyjności termicznej - 0,036-0,040 W/m2. Standardowa grubość pianki poliuretanowej otwarto-komórkowej wynosi 15-35 cm. Składa się ona z otwartych komórek, które są ze sobą połączone. Materiał ten jest podobny do gąbki - jego struktura jest bardzo elastyczna.

Główną różnicą względem pianki zamknięto-komórkowej jest jej paroprzepuszczalność. Właściwość ta pozwala jednocześnie zachować ciepło i pozbyć się nadmiaru wilgoci. Oprócz tego współczynnik oporu dyfuzyjnego dla pianki otwarto-komórkowej jest trzykrotnie wyższy niż chociażby dla wełny mineralnej. Dlatego też nie zaleca się jej stosowania na zewnątrz oraz nie zaleca się ocieplenia pianką PUR pomieszczeń o wysokim stężeniu pary wodnej.

Pianka otwarto-komórkowa jest niezwykle lekka i doskonale sprawdza się zamiast wełny mineralnej lub styropianu Dodatkowym plusem, przemawiającym za wyborem izolacji pianką otwarto-komórkową, jest jej bardzo dobra izolacyjność akustyczna - pianka doskonale pochłania hałas z ulicy.

Otwarto-komórkowa pianka PUR najlepiej sprawdza się podczas wewnętrznej izolacji dachów skośnych oraz płaskich, stropów, podłóg na legarach, ścian szkieletowych, ze strony zewnętrznej przy elewacji podwieszanej wentylowanej.

Warto również podkreślić, że atutem izolacji pianką otwarto-komórkową jest atrakcyjna cena za metr kwadratowy.

Pianka otwarto-komórkowa

Rodzaje pianek

Pianka otwarto-komórkowa
Samogasnąca
Oszczędza
na ogrzewaniu
Trwała
(25 lat +)
Nie zbija się
ani nie zsuwa
Bezspoinowe
izolacje
Odporna na
grzyby i pleśnie
Spieniana
wodą
Zastosowanie
do -30C
Bardzo lekka
(od 6,5 kg/m3)
Ekologiczna
Pochłanianie
dźwięku
Niewysoka
cena
Wypełniana
gazem
Zastosowanie
od -50C do
+150C
Niska
przepuszalność
pary wodnej
Właściwości
hydroizolacyjne
Estetyczna
Wydajność do
1000 m2 dziennie
Wszystkie pianki PUR
Pianka zamknięto-komórkowa
Zapraszamy do Wyceny Online!
Wypełnij formularz Wyceny — oddzwonimy!