Dzisiaj, najlepszym rozwiązaniem na rynku w dziedzinie ociepleń budynków jest metoda natryskowego ocieplania pianką PUR.
Najczęściej, do ocieplania poddaszy używa się pianki otwarto-komórkowej, której jedną z zalet jest to, że przepuszcza parę wodną. Potocznie możemy powiedzieć, że
pianka poliuretanowa oddycha. Przy tym piana ICYNENE / HBS posiada najmniejszy parametr nasiąkliwości wodą wśród wszystkich pian otwarto-komórkowych na rynku światowym. Przy ewentualnym zawilgoceniu piany, co jest prawie niemożliwe osiągnąć przy budowie domu i spełnieniu wszystkich norm, reguł i wytycznych techniki budowlanej, więc nawet w przypadku zawilgocenia piana jest w stanie szybko wyschnąć - w przeciwieństwie do wełny mineralnej. Pianka ICYNENE / HBS ma co najmniej trzy razy mniejszą prędkość dyfuzji pary wodnej niż wełna. Te właściwości pomogą zadecydować, czy folia na piankę PUR to konieczność, czy tylko dodatkowe zabezpieczenie.
Dla zrozumienia, czy piana potrzebuje zastosowania folii paroizolacyjnej ważne popatrzeć na jej parametry nasiąkliwości wodą oraz przepuszczalność pary wodnej. Warunkiem spokoju jest jednak zastosowanie wysokiej jakości pianki PUR. Pianka ICYNENE / HBS, której używamy w DIPAM, jest jedną z najlepszych dostępnych na rynku wg swoich parametrów. Dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym nie trzeba się już martwić o potencjalne zawilgocenie ocieplenia, a w efekcie rozwój niepożądanych drobnoustrojów w warstwie termoizolacyjnej, co jest częstym problemem w przypadku tradycyjnych rozwiązań takich jak wełna mineralna.
Odpowiadając na tytułowe pytanie, w przypadku zastosowania otwartokomórkowych pian ICYNENE / HBS folia paroizolacyjna powinna być zastosowana wyłącznie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Tzn. wilgotność powietrza w takich pomieszczeniach może sporadycznie lub systematycznie przekraczać 65%. W przypadku dachów deskowanych z papą dodatkowo do powyższego zalecamy montaż folii paroizolacyjnej na płaszczyźnie całego dachu, ale to nie jest obowiązkowym wymaganiem producenta, a bardziej uspokojeniem dla właściciela nieruchomości. Bo folia jest dodatkowym zabezpieczeniem dachu, który już dzięki papie jest zamknięty od dyfuzji pary wodnej, a folia zabezpieczy pianę od ewentualnego wpływu powstałego nadmiaru pary wodnej w budynku. Nie każdy dach i nie każde pomieszczenie poddasza ocieplonego pianą ICYNENE / HBS potrzebuje zastosowania folii paroizolacyjnej. Też istotnym jest, czy jest w domie wentylacja, czy mechaniczna, czy grawitacyjna, czy jest rekuperacja. Żeby opisać wszystkie przypadki nie wystarczy jednego artykułu.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z zastosowaniem folii paroizolacyjnej przy użyciu piany PUR lub z ocieplaniem budynków —
skontaktuj się z nami!