O nas
Oferta ▾
Realizacje
Opinie
Dostawcy ▾
Galeria ▾
FAQ
Cennik
Blog
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Krótki filmik, pokazujący nasze ostatnie realizacje w kierunku hydroizolacji dachów, tarasów, balkonów, fundamentów
Krótki filmik, pokazujący naszą ostatnią realizacje w kierunku ocieplania dachów i stop kanadyjską pianką PUR (ICYNENE)
Zamknij menu
Zamknij menu
Zamknij menu
Zamknij menu
Kanadyjska firma, która zajmuje się produkcją nowoczesnej izolacji z pianki natryskowej. Uważana jest za lidera w branży natryskowych pianek
Producent odkrywca rewolucyjnego systemu hydroizolacji na bazie poliuretanu - HYPERDESMO®, który od dawna jest liderem na rynku i zapoczątkował nowe podejście do branży hydroizolacji.

Czy dawać folię na piankę pur?

Zastanawiasz się, czy ocieplając budynek pianką PUR, musisz montować folie dachowe? Nie wiesz, czy pianka PUR jest paroizolacyjna? Ten artykuł rozwieje wszystkie wątpliwości!
Opublikowano — 15.03.2022 — Paweł, CEO
  • /
  • /

Niezależnie od tego, czy buduje się dom jednorodzinny, czy obiekt kubaturowy, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że w każdym budynku, w którym przebywają ludzie, wytwarza się para wodna, która może zamieniać się w wodę. Warto zatem zadbać o odpowiednią paroizolację. W jaki sposób to zrobić? Zapraszamy do lektury!

Folia paroizolacyjna — co to jest?

Zacznijmy od tego, że właściwości chemiczne pary wodnej sprawiają, że przemieszcza się ona z pomieszczeń ciepłych w stronę miejsc o niższej temperaturze — najczęściej jest to zewnętrze budynku. W zależności od tego, na jaką przegrodę pomiędzy tymi dwoma miejscami natrafi, przenika ją z określoną prędkością. Jest ona zależna od współczynnika dyfuzji pary wodnej. Jeżeli para przemieszcza się zbyt szybko, może się ona skroplić, czyli przejść ze stanu gazowego w stan płynny, który może powodować uszkodzenia ścian, stropów czy nawet dachu.

W miejscach, w których para może się skraplać, stosuje się materiał, który ma za zadanie zatrzymanie jej wewnątrz. Elementem tym — najczęściej — jest folia paroizolacyjna. Używa się jej przede wszystkim w przegrodach zewnętrznych tj. ściany, dachy. W tych, znajdujących się wewnątrz budynku, folia nie jest konieczna, natomiast dobrze jest użyć jej przy obudowie łazienki. W przypadku budownictwa szkieletowego musi ona znajdować się w ścianach zewnętrznych.

Struktura folii paroizolacyjnej uniemożliwia zapewnienie stuprocentowego zatrzymania przesiąkania wilgoci. W zależności od wybranego producenta i rodzaju, jej paroprzepuszczalność oscyluje wokół 0,5 g/m2/dobę. Wartość ta oznacza, że w ciągu 24 godzin, przez 1 m2, przedostało się 0,5 g wody.

W sklepach można znaleźć aż 4 rodzaje folii:
  • wykonane z polietylenu
  • wykonane z polipropylenu,
  • membrana o zmiennym oporze dyfuzyjnym (również wykonana z polipropylenu),
  • ekrany termoizolacyjne o warstwowej budowie.
Tak rodzajów, jak i producentów folii izolacyjnej na rynku jest zatrzęsienie. Jest ona ważna szczególnie w przypadku ocieplenia budynku wełną mineralną. Ma ona to do siebie, że nasiąka wilgocią i traci swoje właściwości izolacyjne. Przy wyborze ocieplania obiektu pianką PUR, sprawa jest znacznie mniej skomplikowana, ale o tym — dalej.

Folia paroizolacyjna a paroprzepuszczalna

Często spotyka się wymienne stosowanie określeń folia paroizolacyjna i folia paroprzepuszczalna. Jest to jednak błąd — różnią się przeznaczeniem, właściwościami oraz sposobem montażu. Folia paroprzepuszczalna montowana jest na zewnątrz krokwi, podczas gdy folię paroizolacyjną montuje się od wewnątrz. Kolejną różnicą jest to, że folia paroprzepuszczalna — jak sama nazwa wskazuje — pozwala na odprowadzenie nadmiaru pary (wilgoci) na zewnątrz budynku. Spełnia ona również funkcję prowizorycznego pokrycia dachowego. Osłania wnętrze obiektu przed wiatrem i wodą. Nazywa się ją również folią wstępnego krycia lub membraną dachową.

Folia paroizolacyjna — jak montować?

Folia paroizolacyjna sprzedawana jest w dużych rolkach. Po zakupie należy ją dociąć do wymiaru obszaru, który będzie nią pokryty. Sam montaż musi przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to konieczne, ponieważ złe ułożenie może doprowadzić do tworzenia się nieszczelności w miejscach zakładek i styków z elementami budynku.

Wszystkie miejsca, w których występuje nieszczelność, należy połączyć specjalistyczną taśmą dwustronną. Łącząc folię ze ścianami szczytowymi czy kominem używa się taśmy rozprężnej. Aby docisnąć folię, należy przybić do niej listwę dociskową.

Odpowiadając na pytanie, jak układać folię paroizolacyjną na poddaszu, nie można nie wspomnieć o zachowaniu kontrolowanego przepływu powietrza. W tym celu należy pozostawić szczelinę wentylacyjną.

Folie montuje się pomiędzy ociepleniem poddasza a obudową z płyt kartonowo-gipsowych.

Czy dawać folię na piankę PUR?

Dzisiaj, najlepszym rozwiązaniem na rynku w dziedzinie ociepleń budynków jest metoda natryskowego ocieplania pianką PUR.

Najczęściej, do ocieplania poddaszy używa się pianki otwarto-komórkowej, której jedną z zalet jest to, że przepuszcza parę wodną. Potocznie możemy powiedzieć, że pianka poliuretanowa oddycha. Przy tym piana ICYNENE / HBS posiada najmniejszy parametr nasiąkliwości wodą wśród wszystkich pian otwarto-komórkowych na rynku światowym. Przy ewentualnym zawilgoceniu piany, co jest prawie niemożliwe osiągnąć przy budowie domu i spełnieniu wszystkich norm, reguł i wytycznych techniki budowlanej, więc nawet w przypadku zawilgocenia piana jest w stanie szybko wyschnąć - w przeciwieństwie do wełny mineralnej. Pianka ICYNENE / HBS ma co najmniej trzy razy mniejszą prędkość dyfuzji pary wodnej niż wełna. Te właściwości pomogą zadecydować, czy folia na piankę PUR to konieczność, czy tylko dodatkowe zabezpieczenie.

Dla zrozumienia, czy piana potrzebuje zastosowania folii paroizolacyjnej ważne popatrzeć na jej parametry nasiąkliwości wodą oraz przepuszczalność pary wodnej. Warunkiem spokoju jest jednak zastosowanie wysokiej jakości pianki PUR. Pianka ICYNENE / HBS, której używamy w DIPAM, jest jedną z najlepszych dostępnych na rynku wg swoich parametrów. Dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym nie trzeba się już martwić o potencjalne zawilgocenie ocieplenia, a w efekcie rozwój niepożądanych drobnoustrojów w warstwie termoizolacyjnej, co jest częstym problemem w przypadku tradycyjnych rozwiązań takich jak wełna mineralna.

Odpowiadając na tytułowe pytanie, w przypadku zastosowania otwartokomórkowych pian ICYNENE / HBS folia paroizolacyjna powinna być zastosowana wyłącznie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Tzn. wilgotność powietrza w takich pomieszczeniach może sporadycznie lub systematycznie przekraczać 65%. W przypadku dachów deskowanych z papą dodatkowo do powyższego zalecamy montaż folii paroizolacyjnej na płaszczyźnie całego dachu, ale to nie jest obowiązkowym wymaganiem producenta, a bardziej uspokojeniem dla właściciela nieruchomości. Bo folia jest dodatkowym zabezpieczeniem dachu, który już dzięki papie jest zamknięty od dyfuzji pary wodnej, a folia zabezpieczy pianę od ewentualnego wpływu powstałego nadmiaru pary wodnej w budynku. Nie każdy dach i nie każde pomieszczenie poddasza ocieplonego pianą ICYNENE / HBS potrzebuje zastosowania folii paroizolacyjnej. Też istotnym jest, czy jest w domie wentylacja, czy mechaniczna, czy grawitacyjna, czy jest rekuperacja. Żeby opisać wszystkie przypadki nie wystarczy jednego artykułu.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z zastosowaniem folii paroizolacyjnej przy użyciu piany PUR lub z ocieplaniem budynków — skontaktuj się z nami!

Zapraszamy do Wyceny Online!
Wypełnij formularz Wyceny — oddzwonimy!