Tworzywo sztuczne, które jest często wykorzystywane do ocieplania budynków, to poliuretan.
Szkodliwość tego związku to jedna z najważniejszych kwestii, o której mówi się przy zakupie piany PUR. Czy słusznie?
Zdecydowanie nie. Poliuretan powstaje w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy poliolem i izocyjanianem, które pozyskuje się z ropy naftowej. Sposób produkcji powoduje, że uzyskany materiał jest
całkowicie obojętny dla wszystkich organizmów żywych i bezpieczny podczas użytkowania pomieszczeń, w których zastosowano pianę.Poliuretan jest na szeroką skalę stosowany nie tylko jako izolacja — służy również do wytwarzania przedmiotów używanych na co dzień, w tym poduszek, butów, toreb czy zabawek dla dzieci, a także protez i materiałów chirurgicznych. Mają one styczność ze skórą czy tkankami i nie dowiedziono, że powoduje to jakiekolwiek negatywne następstwa dla zdrowia człowieka.
Pianka ICYNENE, którą stosujemy w DIPAM, jest nietoksyczna. Dzięki temu, zarówno podczas, jak i po aplikacji:
●
Nie dochodzi do emisji szkodliwych związków, które mogłyby powodować choroby u ludzi oraz zwierząt domowych — wprawdzie wydzielają się VOC oraz SVOC, czyli organiczne składniki lotne oraz półlotne, jednak podczas badań dowiedziono, że poziom ich transmisji jest minimalny (nawet 100 razy niższy w porównaniu do innych materiałów izolacyjnych) i nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka,
●
Nie wydzielają się zapachy, dlatego w budynkach mogą przebywać małe dzieci czy alergicy,
●
Nie wchodzi w reakcje z parą wodną i środkami chemicznymi.
W trakcie natrysku należy jedynie pamiętać o zastosowaniu podstawowych zasad BHP. Niezbędne jest wyposażenie pracowników w gogle bądź okulary zabezpieczające oczy, maski ochronne, ubrania robocze oraz rękawice i ochraniacze słuchu.
Kiedy w charakterze izolacji wykorzystana została pianka poliuretanowa, szkodliwość mogłaby wywoływać jej ewentualna palność. Nie występuje jednak taka sytuacja — podczas pożaru materiał nie zajmuje się ogniem i stanowi
doskonały izolator, ponadto wydziela bardzo mało dymu. Jego nasiąkliwość wynosi zaledwie 2%. Uniemożliwia to rozwój groźnych dla zdrowia pleśni oraz grzybów, co stanowi dodatkową zaletę użytkowania pianki PUR.
O tym, że jest ona nieszkodliwa, świadczy jej
dopuszczenie do użytku w charakterze materiału izolacyjnego. Przepisy w tym zakresie są bardzo rygorystyczne — zawarto je na przykład w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającym zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych. Dlatego w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że poliuretan wywołuje zagrożenia dla człowieka, zostałby on natychmiast wycofany z użytku.
Jeśli więc w charakterze izolacji stosowana jest pianka PUR, szkodliwość tego materiału nie może być czynnikiem, który na poważnie bierze się pod uwagę. Jest on bowiem nietoksyczny i niepalny, obojętny dla organizmów żywych.