O nas
Oferta ▾
Realizacje
Opinie
Dostawcy ▾
Galeria ▾
FAQ
Cennik
Blog
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Krótki filmik, pokazujący nasze ostatnie realizacje w kierunku hydroizolacji dachów, tarasów, balkonów, fundamentów
Krótki filmik, pokazujący naszą ostatnią realizacje w kierunku ocieplania dachów i stop kanadyjską pianką PUR (ICYNENE)
Kanadyjska firma, która zajmuje się produkcją nowoczesnej izolacji z pianki natryskowej. Uważana jest za lidera w branży natryskowych pianek
Producent odkrywca rewolucyjnego systemu hydroizolacji na bazie poliuretanu - HYPERDESMO®, który od dawna jest liderem na rynku i zapoczątkował nowe podejście do branży hydroizolacji.

Czy piana pur jest szkodliwa?

Zastanawiasz się, czy piana PUR jest niebezpieczna dla zdrowia? Chcesz sprawdzić, jak rozwiązanie to wypada, porównując do niego szkodliwość wełny mineralnej? Zapoznaj się z naszym artykułem, a uzyskasz niezbędne informacje.
Opublikowano — 20.09.2022 — Paweł, CEO
  • /
  • /
Bardzo popularna technika izolacji to pianka poliuretanowa. Czy jest szkodliwa? Można spotkać się z opiniami na temat tego, że jest ona toksyczna, w związku z czym jej wykorzystywanie wywołuje zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka oraz powoduje choroby, na przykład układu oddechowego. Jak jest w rzeczywistości? Dokładnie wyjaśniamy w artykule.

Poliuretan — czy jest szkodliwy?

Tworzywo sztuczne, które jest często wykorzystywane do ocieplania budynków, to poliuretan. Szkodliwość tego związku to jedna z najważniejszych kwestii, o której mówi się przy zakupie piany PUR. Czy słusznie?

Zdecydowanie nie. Poliuretan powstaje w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy poliolem i izocyjanianem, które pozyskuje się z ropy naftowej. Sposób produkcji powoduje, że uzyskany materiał jest całkowicie obojętny dla wszystkich organizmów żywych i bezpieczny podczas użytkowania pomieszczeń, w których zastosowano pianę.

Poliuretan jest na szeroką skalę stosowany nie tylko jako izolacja — służy również do wytwarzania przedmiotów używanych na co dzień, w tym poduszek, butów, toreb czy zabawek dla dzieci, a także protez i materiałów chirurgicznych. Mają one styczność ze skórą czy tkankami i nie dowiedziono, że powoduje to jakiekolwiek negatywne następstwa dla zdrowia człowieka.

Pianka ICYNENE, którą stosujemy w DIPAM, jest nietoksyczna. Dzięki temu, zarówno podczas, jak i po aplikacji:
Nie dochodzi do emisji szkodliwych związków, które mogłyby powodować choroby u ludzi oraz zwierząt domowych — wprawdzie wydzielają się VOC oraz SVOC, czyli organiczne składniki lotne oraz półlotne, jednak podczas badań dowiedziono, że poziom ich transmisji jest minimalny (nawet 100 razy niższy w porównaniu do innych materiałów izolacyjnych) i nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka,
Nie wydzielają się zapachy, dlatego w budynkach mogą przebywać małe dzieci czy alergicy,
Nie wchodzi w reakcje z parą wodną i środkami chemicznymi.

W trakcie natrysku należy jedynie pamiętać o zastosowaniu podstawowych zasad BHP. Niezbędne jest wyposażenie pracowników w gogle bądź okulary zabezpieczające oczy, maski ochronne, ubrania robocze oraz rękawice i ochraniacze słuchu.

Kiedy w charakterze izolacji wykorzystana została pianka poliuretanowa, szkodliwość mogłaby wywoływać jej ewentualna palność. Nie występuje jednak taka sytuacja — podczas pożaru materiał nie zajmuje się ogniem i stanowi doskonały izolator, ponadto wydziela bardzo mało dymu. Jego nasiąkliwość wynosi zaledwie 2%. Uniemożliwia to rozwój groźnych dla zdrowia pleśni oraz grzybów, co stanowi dodatkową zaletę użytkowania pianki PUR.

O tym, że jest ona nieszkodliwa, świadczy jej dopuszczenie do użytku w charakterze materiału izolacyjnego. Przepisy w tym zakresie są bardzo rygorystyczne — zawarto je na przykład w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającym zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych. Dlatego w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że poliuretan wywołuje zagrożenia dla człowieka, zostałby on natychmiast wycofany z użytku.

Jeśli więc w charakterze izolacji stosowana jest pianka PUR, szkodliwość tego materiału nie może być czynnikiem, który na poważnie bierze się pod uwagę. Jest on bowiem nietoksyczny i niepalny, obojętny dla organizmów żywych.
Wełna mineralna to alternatywa dla izolacji, jaką jest piana PUR. Szkodliwość tego materiału została dowiedziona w wielu badaniach — wprawdzie nie jest ona na tyle duża, by wycofać wełnę z użytku, jednak pod tym kątem wypada ona o wiele gorzej niż poliuretan.

Co ma na to wpływ? Trzeba wskazać na:
  • Pylenie — szczególnie widoczne w miejscach, w których wełna jest odsłonięta; dotyczy to kanałów wentylacyjnych, przez które niebezpieczne związki przedostają się do wnętrza domu i wywołują zagrożenia dla zdrowia człowieka, w tym w odniesieniu do układu oddechowego; jeśli w domu znajdują się alergicy, pylenie wełny może powodować niepożądane reakcje,
  • Wydzielanie oparów formaldehydowych — wprawdzie ich emisja mieści się w normie, jednak na dłuższą metę grozi to rozwojem chorób wśród domowników,
  • Niepożądane objawy podczas aplikacji — wywołuje je rozprzestrzenianie się wiórów, które powodują kaszel oraz podrażnienia skórne; problem ten nie występuje, jeśli wykorzystana zostanie pianka poliuretanowa.

Szkodliwość rośnie z uwagi na to, że wełna mineralna jest podatna na wchłanianie wilgoci. Jeśli jest ona narażona nawet na krótkotrwałe oddziaływanie wody, w tym podczas procesów magazynowych albo transportowych, traci swoje właściwości termoizolacyjne oraz znacznie wzrasta ryzyko rozwoju pleśni i grzybów w budynku.

Szkodliwość wełny mineralnej

Podsumowanie
Odpowiadając na pytanie, czy piana PUR jest szkodliwa, należy jednoznacznie stwierdzić, że nie. Poliuretan nie wywołuje żadnych zagrożeń dla organizmów żywych i może być bezpiecznie stosowany, również w charakterze izolacji. Pod tym względem jest lepszym materiałem niż wełna mineralna, która powoduje pylenie i przedostawanie się do pomieszczeń oparów formaldehydowych. Pianka PUR, biorąc pod uwagę kwestie związane z oddziaływaniem na zdrowie organizmów żywych, to najlepsza technika izolacji.
Zapraszamy do wypełnenia formularza!