O nas
Oferta ▾
Realizacje
Opinie
Dostawcy ▾
Galeria ▾
FAQ
Cennik
Blog
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Krótki filmik, pokazujący nasze ostatnie realizacje w kierunku hydroizolacji dachów, tarasów, balkonów, fundamentów
Krótki filmik, pokazujący naszą ostatnią realizacje w kierunku ocieplania dachów i stop kanadyjską pianką PUR (ICYNENE)
Zamknij menu
Zamknij menu
Zamknij menu
Zamknij menu
Kanadyjska firma, która zajmuje się produkcją nowoczesnej izolacji z pianki natryskowej. Uważana jest za lidera w branży natryskowych pianek
Producent odkrywca rewolucyjnego systemu hydroizolacji na bazie poliuretanu - HYPERDESMO®, który od dawna jest liderem na rynku i zapoczątkował nowe podejście do branży hydroizolacji.

Jak zagospodarować poddasze?

Masz mało miejsca w domu, a tymczasem poddasze stoi nieocieplone i niewykorzystane? Zmień to. Sprawdź, jak możesz łatwo zagospodarować nieużywaną powierzchnię Twojego domu. Szybko przekonasz się, że był to doskonały pomysł!
Opublikowano — 28.05.2023 — Paweł, CEO

Czy można zaadaptować każde poddasze?

O wykorzystaniu dodatkowej powierzchni mieszkaniowej, jaką często stanowi poddasze, myśli się najczęściej wraz z dorastaniem dzieci. W pewnym momencie chciałyby one posiadać własne pokoje, a miejsca na nie często brakuje.

W takiej sytuacji zaczyna się szukać każdego wolnego kąta w swoim domu. Wzrok często kieruje się też na poddasze. Jak zagospodarować jednak nieocieplony strych tak, by nadawał się on do użytku? Najłatwiej dokonać tego w budynkach, w których już projekt przewidywał stworzenie dodatkowych pomieszczeń tuż pod dachem. Jednak nie jest to warunek konieczny.

Dużo ważniejsze jest określenie, czy strop ma odpowiednio dużą wytrzymałość, a przestrzeń pod dachem jest na tyle wysoka, by dało się ją w pełni wykorzystać. Jeśli te warunki są spełnione, nie będzie konieczne wykonywanie dużych przeróbek, które mogą się okazać nieekonomiczne. Wystarczy za to doprowadzić na górę wszystkie instalacje, ocieplić oraz wykończyć wydzielone już pomieszczenia.

Do czego może posłużyć poddasze użytkowe?

Jak zagospodarować poddasze? Poniżej najciekawsze możliwości wykorzystania dodatkowego miejsca w domu:
  • wygodna sypialnia, czyli skuteczny sposób oddzielenia strefy nocnej i dziennej,
  • urokliwy pokój z widokiem na okolicę, mogący służyć także jako mały gabinet,
  • przestronna łazienka z dużą wanną, przypominającą nawet salon kąpielowy,
  • zupełnie oddzielny pokój dla dziecka,
  • w przypadku bardzo dużych powierzchni na poddaszu można wykonać kilka sąsiednich pomieszczeń: pokoje dla wszystkich dzieci, dużą sypialnię z garderobą i osobną łazienką (przydatna szczególnie dla małżeństw z niemowlakiem) lub salon obok siłowni oraz biblioteczki.
Odpowiednio zagospodarowane poddasze będzie nie tylko dodatkowym miejscem do spędzania czasu. Przeniesienie niektórych pomieszczeń na górę pozwoli zwolnić metraż na parterze. Mając do dyspozycji strych, możesz przeprojektować układ niemal całego swojego domu, co zapewni więcej świeżości oraz zwiększy komfort.

Ocieplenie to podstawa komfortowego zagospodarowania poddasza

Wiesz już, jak zagospodarować poddasze. Jednak umieszczenie tam od razu mebli, książek czy urządzeń elektrycznych będzie fatalnym pomysłem. Na początku należy bowiem ocieplić całą przestrzeń pod dachem.

Wykorzystać do tego celu można różne materiały budowlane. Jednak najszybszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie natryskiwanie pianki poliuretanowej. Jak odpowiednio przygotować strych i pokryć go powierzchnią izolacyjną, pisaliśmy już w artykule o ocieplaniu poddaszy. Nie jest to z pewnością łatwe zadanie i warto wykonywać je profesjonalnym sprzętem. Nasze doświadczone ekipy posiadają odpowiedni agregat. Jeśli zależy Ci na błyskawicznym i pewnym ociepleniem poddasza, skorzystaj z naszej oferty.

Dobrze ocieplone i zagospodarowane poddasze będzie chronione od gwałtownych zmian temperatury oraz zabójczej wilgoci. Ta ostatnia może niszczyć sprzęt elektroniczny, książki czy meble pozostawione na nieocieplonym strychu. Dlatego też warto wykonać izolacyjną warstwę na poddaszu, niezależnie od jego wykorzystania.

Adaptacja poddasza, a pozwolenie na budowę

Chcesz zagospodarować swoje poddasze, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Na początek warto ocenić, jakie prace będą musiały być przeprowadzone. W przypadku zbyt małej powierzchni oraz niskich ścian kolankowych, konieczne będzie podniesienie konstrukcji dachu. W tym celu należy uzyskać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, by stwierdzić, czy taka zmiana jest w ogóle możliwa (na przykład maksymalna wysokość budynku nie zostanie przekroczona). Taka zmiana wymaga także wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania pozwolenia na budowę.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy zagospodarowane poddasze ma dużą powierzchnię. Warto jednak wziąć pod uwagę grubość pianki PUR na ocieplenie. W artykule opisaliśmy, jak duża warstwa izolacji termicznej będzie potrzebna do zapewnienia optymalnych warunków. Dodatkowe miejsce zabiorą także instalacje elektryczne i wodociągowe, czy wykończenie pomieszczeń. Jeśli jednak tego typu prace remontowe zapewnią wciąż dość dużo miejsca, chęć adaptacji poddasza wystarczy zgłosić – jako zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń.
Zapraszamy do Wyceny Online!
Wypełnij formularz Wyceny — oddzwonimy!