O nas
Oferta ▾
Realizacje
Opinie
Dostawcy ▾
Galeria ▾
FAQ
Cennik
Blog
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Krótki filmik, pokazujący nasze ostatnie realizacje w kierunku hydroizolacji dachów, tarasów, balkonów, fundamentów
Krótki filmik, pokazujący naszą ostatnią realizacje w kierunku ocieplania dachów i stop kanadyjską pianką PUR (ICYNENE)
Kanadyjska firma, która zajmuje się produkcją nowoczesnej izolacji z pianki natryskowej. Uważana jest za lidera w branży natryskowych pianek
Producent odkrywca rewolucyjnego systemu hydroizolacji na bazie poliuretanu - HYPERDESMO®, który od dawna jest liderem na rynku i zapoczątkował nowe podejście do branży hydroizolacji.

Jaka musi być grubość pianki pur do ocieplenia poddasza?

Zbyt mała grubość pianki PUR nie zapewni odpowiednich właściwości termoizolacyjnych. Natomiast ciągłe zwiększanie warstwy ocieplenia w pewnym momencie staje się nieekonomiczne. Jaka jest zatem optymalna grubość ocieplenia poddasza?
Opublikowano — 31.10.2022 — Paweł, CEO
  • /
  • /

Piana PUR — jaka jest optymalna grubość?

Amerykańskie agencje przeprowadziły dokładne badania wpływu grubości pianki poliuretanowej na ograniczanie przenikania ciepła z budynku na zewnątrz. Najlepsze efekty w odniesieniu do kosztów uzyskano przy grubości ocieplenia od 18 do 20 cm. W takim przypadku przenikalność cieplna była ograniczana aż o 97%. Z tego powodu wiele osób uznaje granicę 20 cm pianki PUR za optymalną.

Dużo ważniejszym pytaniem jest jednak, jaka grubość pianki PUR na poddasze jest wystarczająca? Przepisy prawne wymagają uzyskania współczynnika przenikania ciepła poniżej pewnej granicy. Z tego powodu celowe jest stworzenie grubszej warstwy izolacyjnej poddasza, choć może być to kosztowo mniej optymalne.

Pianka PUR a inne rodzaje ocieplenia

Najbardziej efektywnym sposobem ocieplenia poddasza to pianka PUR. Jaka grubość wełny szklanej odpowiada 1 cm pianki poliuretanowej? W przybliżeniu jest to około 1,8 cm. Aby zastąpić optymalną, 20 cm izolację z użyciem piany PUR, należałoby położyć wełnę mineralną o grubości aż 36 cm. Dodatkowo powinno się ją kłaść w dwóch warstwach, co dodatkowo zwiększa grubość izolacji poddasza. Wynika to z różnic w izolacyjności termicznej tych materiałów, o czym więcej pisaliśmy w innym artykule.
To, jaka grubość pianki PUR na poddasze będzie wystarczająca, zależy od wielu czynników.
  • Warunki atmosferyczne. Na południu Polski temperatury bywają dużo niższe, a wiatry silniejsze. Z tych powodów grubość ocieplenia poddasza musi być większa niż w regionach centralnych naszego kraju.
  • Lokalizacja budynku. Inna będzie odpowiedź, jaka grubość piany PUR będzie optymalna w przypadku zwartej, miejskiej zabudowy, inna dla bliźniaków i niewielkich osiedli na przedmieściach, a jeszcze inna w odsłoniętym budynku na pustej działce.
  • Konstrukcja poddasza. Zabudowa drewniana więźby dachowej oraz położone na niej płyty gipsowo-kartonowe także zwiększają izolacyjność termiczną poddasza, co warto wziąć pod uwagę przy określaniu, jaka grubość pianki PUR będzie idealna.
  • Typ budynku. W zwykłych budynkach mieszkalnych izolacyjność termiczna ścian jest dużo niższa niż w przypadku domów pasywnych czy energooszczędnych. Grubość ocieplenia poddasza powinna zapewniać podobną przewodność cieplną, co reszta budynku
Z powyższych powodów trudno jest określić jedną, najlepszą wartość grubości izolacji poddasza.

Jakie czynniki wypływają na grubość ocieplenia poddasza?

Do ocieplenia poddasza wykorzystuje się głównie piankę PUR otwartokomórkową. Najlepsze efekty uzyskać można z pomocą sprawdzonych produktów firmy ICYNENE. Pianka tej firmy posiada wskaźnik izolacyjności termicznej na poziomie 0,036 do 0,040 W/m², dzięki czemu doskonale sprawdza się w izolowaniu dachów.

To, jaka grubość pianki PUR na poddasze będzie odpowiednia, zależy w dużej mierze od aktualnych przepisów technicznych. Ich ostatnia duża zmiana nastąpiła w 2021 roku, o czym pisaliśmy więcej na naszym blogu. Aktualnie współczynnik przewodności cieplnej dachu nie może być większy niż 0,015 W/m²K. Oznacza to, że aktualnie minimalna warstwa izolacji wynosi około 25 cm.

Grubość ocieplenia poddasza

Odpowiedź na pytanie, jaka grubość piany PUR jest optymalna, nie należy do łatwych. Wynika to z wielu czynników wpływających na efektywność izolacji poddasza. Lokalizacja budynku, region kraju czy obecność zimnych porywów wiatru mają ogromne znaczenie. Także konstrukcja dachu oraz wykończenie poddasza wpływa na przewodność cieplną całego dachu.

Różne są też wymogi co do wartości współczynnika izolacyjności. Przepisy techniczne wyznaczają maksymalny poziom przewodności cieplnej, jednak ustawowa wartość jest nie do zaakceptowania w przypadku budynków pasywnych.

Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalistów. Wiemy, że najefektywniejszą izolacją jest piana PUR. Jaka grubość będzie jednak optymalna? Pracownicy DIPAM chętnie przyjadą do Ciebie i na podstawie eksperckiej oceny doradzą optymalne parametry izolacji poddasza. Wystarczy, że już teraz do nas zadzwonisz i odpowiesz na kilka podstawowych pytań.

Skorzystaj z konsultacji ze specjalistą

Zapraszamy do wypełnenia formularza!