O nas
Oferta ▾
Realizacje
Opinie
Dostawcy ▾
Galeria ▾
FAQ
Cennik
Blog
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Krótki filmik, pokazujący nasze ostatnie realizacje w kierunku hydroizolacji dachów, tarasów, balkonów, fundamentów
Krótki filmik, pokazujący naszą ostatnią realizacje w kierunku ocieplania dachów i stop kanadyjską pianką PUR (ICYNENE)
Zamknij menu
Zamknij menu
Zamknij menu
Zamknij menu
Kanadyjska firma, która zajmuje się produkcją nowoczesnej izolacji z pianki natryskowej. Uważana jest za lidera w branży natryskowych pianek
Producent odkrywca rewolucyjnego systemu hydroizolacji na bazie poliuretanu - HYPERDESMO®, który od dawna jest liderem na rynku i zapoczątkował nowe podejście do branży hydroizolacji.

Agregat do piany poliuretanowej — jak to działa?

Ocieplanie budynków z pomocą piany PUR jest coraz bardziej popularne. Do jej nakładania potrzebny jest profesjonalny sprzęt, czyli agregat do natrysku piany PUR. Czym charakteryzuje się taka maszyna?
Opublikowano — 15.01.2023 — Paweł, CEO

Wykonywanie izolacji poddasza

Izolacja poddasza lub dachu pianą PUR jest bardzo wydajna, jednak nałożenie materiału izolacyjnego nie jest proste. Specjalista w czasie pracy musi przestrzegać wielu zasad BHP, ponieważ w czasie nakładania piana PUR może stanowić niebezpieczeństwo. Bardzo ważna jest także odpowiednia technika pracy czy przygotowanie podłoża. Więcej na ten temat pisaliśmy w innym artykule na naszej stronie.

W celu optymalnego rozłożenia piany poliuretanowej potrzebny jest profesjonalny sprzęt. Sercem takiego systemu jest agregat do ociepleń pianką. Jednak do prawidłowego działania wymaga on także dodatkowego osprzętu. Na rynku dostępne jest wiele modeli maszyn do natrysku piany PUR, jednak w DIPAM stawiamy przede wszystkim na jakość i wydajność. Dlatego też posiadamy najbardziej zaawansowane urządzenia, dające nam największe możliwości pracy.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając agregat do piany poliuretanowej? Urządzenie powinno sprostać każdym warunkom pracy, dlatego też jego parametry mają ogromne znaczenie. Poniżej wskazujemy na najważniejsze aspekty i wyjaśniamy, dlaczego są one tak istotne.

Agregaty do piany poliuretanowej

Najprostsze modele agregatów piany PUR zasilane są pneumatycznie. Jest to tanie rozwiązanie, nie wymaga także dużo energii elektrycznej do zasilania. Jednak nie daje ona zbyt dużo możliwości nadzorowania procesu natryskiwania piany. W DIPAM stawiamy na pełen profesjonalizm, dlatego też posiadamy elektryczny GRACO Reactor 2 E-XP2. Posiadają one własny silnik elektryczny, co pozwala na znacznie szybsze i efektywniejsze rozprowadzanie piany PUR. Także parametry osiągane przez te urządzenia są znacznie wyższe:

  • maksymalne ciśnienie robocze 241 bar pozwala stosować dłuższe węże (nawet do 94 metrów), a zatem dostać się do każdego poddasza,
  • maksymalna temperatura piany 88°C. Utrzymywanie stałej temperatury jest bardzo ważne, by piana prawidłowo się mieszała i dobrze układała na konstrukcji. Dlatego moc grzewcza wynosi aż 15,3 kW
  • maksymalna wydajność do 7,6 l/min.

Wybór agregatu do natrysku piany poliuretanowej o takich właściwościach pozwala nam na wykonanie każdego zadania. Jednak sama maszyna natryskująca to za mało, by nałożyć warstwę izolacyjną.
Graco Reactor 2 E-XP2

Dodatkowy osprzęt do maszyny do piany poliuretanowej

Agregat do ocieplania pianką stanowi serce zestawu, jednak do prawidłowej pracy potrzebuje całego osprzętu:

  • głowica natryskowa, nazywana również pistoletem, pełni bardzo ważną rolę. Istotny jest sposób czyszczenia pistoletu: powietrzem, cieczą lub mechanicznie. W ten sposób urządzenie jest przygotowywane do dalszej pracy,
  • wąż pozwala transportować pianę do miejsca jej aplikacji. Im będzie on dłuższy, tym wyższe budynki można ocieplać. W DIPAM możemy wydłużać używane węże nawet do 93 metrów, wykorzystując cały potencjał reaktora. Przy takiej długości może dochodzić do spadku temperatury piany, dlatego nasz wąż jest podgrzewany,
  • pompy beczkowe lub transferowe, dostarczające pianę z beczek do pistoletu, gdzie te zostaną zmieszane tuż przed nałożeniem,
  • mieszadło do składników, umożliwiające wcześniejsze podgrzanie piany oraz zapobiegające rozwarstwieniu się jednego ze składników (POLY),
  • agregator prądu, który zasilać będzie wszystkie wspomniane urządzenia,
  • samochód do przewozu. Cały zestaw zajmuje dość dużo miejsca, a jego waga jest znacząca. Dlatego na miejsce pracy podjeżdżamy samochodem, na którym zestaw jest już przygotowany do pracy.

Posiadany przez nas agregat do natrysku piany PUR oraz jego całe wyposażenie pozwala nam na efektywne i szybkie ocieplanie każdego, nawet wysokiego budynku.

Piana PUR do agregatu

Jaka piana do agregatu jest najlepsza? Z pomocą profesjonalnego sprzętu można nakładać zarówno pianę otwartokomórkową, jak i zamkniętokomórkową. Ta pierwsza jest paroprzepuszczalna, co umożliwia "oddychanie" pokrytych nią powierzchni. Dlatego też częściej stosowana jest wewnątrz budynku. Z kolei odporna na wodę piana zamkniętokomórkowa świetnie sprawdzi się do izolacji fundamentów, dachu czy poddaszy. Więcej o zastosowaniu poszczególnych typów pian PUR pisaliśmy już wcześniej.

Dostępne na rynku piany można podzielić jeszcze pod innym kątem. Pianki jednoskładnikowe to najczęściej te dostępne w sklepach, do niewielkich prac domowych. Utwardzają się one dzięki wilgoci. Natomiast piana PUR do agregatu zawsze jest dwuskładnikowa. W takim przypadku utwardzanie przebiega chemicznie. Ma to wiele zalet — przede wszystkim zapobiega twardnieniu piany przed jej natryskiwaniem. Nadają się też do stosowania w trudno dostępnych i suchych miejscach.

Agregat do piany PUR — cena

Jak widać, złożenie kompletnego zestawu do nakładania piany PUR nie jest prostym zadaniem. W internecie można znaleźć optymistyczne wyliczenia, że całe na całe wyposażenie wystarczy zaledwie około 70 tysięcy złotych, jednak kwota ta obejmuje jedynie podstawowe i najtańsze urządzenia do nakładania piany PUR. My stawiamy na profesjonalny i zaawansowany agregat do piany PUR. Cena takich urządzeń zaczyna się od 100 tysięcy złotych, zatem już sama maszyna do natrysku przekracza tak zakreślony budżet.

Do prawidłowej pracy agregaty do piany poliuretanowej wymagają dodatkowego osprzętu. Wąż powinien mieć wystarczającą długość, by wykonać każde zlecenie. Zbyt krótki nie pozwoli na odpowiednie rozłożenie pianki w trudnodostępnych miejscach. Pistolet z kolei musi posiadać niezawodny mechanizm czyszczenia oraz mieszania. Dlatego też koszt naszego sprzętu był wielokrotnie wyższy. Dzięki temu możemy Ci zaoferować w pełni profesjonalne usługi.


Zapraszamy do Wyceny Online!
Wypełnij formularz Wyceny — oddzwonimy!