O nas
Oferta ▾
Realizacje
Opinie
Dostawcy ▾
Galeria ▾
FAQ
Cennik
Blog
Otwórz filmik
Otwórz filmik
Krótki filmik, pokazujący nasze ostatnie realizacje w kierunku hydroizolacji dachów, tarasów, balkonów, fundamentów
Krótki filmik, pokazujący naszą ostatnią realizacje w kierunku ocieplania dachów i stop kanadyjską pianką PUR (ICYNENE)
Kanadyjska firma, która zajmuje się produkcją nowoczesnej izolacji z pianki natryskowej. Uważana jest za lidera w branży natryskowych pianek
Producent odkrywca rewolucyjnego systemu hydroizolacji na bazie poliuretanu - HYPERDESMO®, który od dawna jest liderem na rynku i zapoczątkował nowe podejście do branży hydroizolacji.

Pianka PUR — wady i zalety

Ocieplenie budynku ma ogromne znaczenie. Od skuteczności warstwy termoizolacyjnej zależą w dużym stopniu koszty ogrzewania. Także komfort mieszkańców będzie znacznie wyższy w dobrze docieplonym domu. Dlatego, spośród kilku znanych metod, najczęściej wykorzystuje się piankę PUR. Wady i zalety tego rozwiązania decydują o rosnącej popularności ocieplenia poddaszy pianą.
Opublikowano — 03.03.2023 — Paweł, CEO

Czym charakteryzuje się nowoczesne budownictwo?

Aktualne przepisy prawa budowlanego stawiają na jak najwyższą izolacyjność cieplną budynku. Dopuszczalny wskaźnik przewodności cieplnej zmniejszył się w ostatnim czasie. Jest to spowodowane stawianiem na ekologię — im mniej paliwa zostanie spalone w celu ogrzania budynku, tym mniej dwutlenku węgla dostanie się do atmosfery. W parze z ochroną środowiska idą też korzyści ekonomiczne. Niższy koszt ogrzewania przekłada się bowiem na znaczące oszczędności w domowych wydatkach.

W celu osiągnięcia wyśrubowanych warunków izolacyjności budynku stosuje się nowoczesne materiały. Obok wełny mineralnej i styropianu coraz częściej stawia się na ocieplanie pianką poliuretanową. Wady i zalety tego rozwiązania zostały omówione poniżej. Czym jest piana PUR, pisaliśmy z kolei we wcześniejszych tekstach.

W internecie można poznać dziesiątki zalet tego rodzaju ocieplenia. Jednak istnieją także wady piany PUR i warto zdawać obie z nich sprawę, zanim dokona się ostatecznej decyzji.

Ocieplanie pianką poliuretanową — wady i zalety

Dużo więcej można powiedzieć o ociepleniu poddasza pianką. Wady w tym przypadku są bardziej widoczne. Będą to przede wszystkim kwestie związane z samym kładzeniem warstwy izolacyjnej:
  • pianka PUR może być niebezpieczna w czasie jej natryskiwania. Jednak po utwardzeniu jest już w pełni bezpieczna, co wyjaśnialiśmy w innym tekście o szkodliwości piany poliuretanowej,
  • w celu natryskiwania piany wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia, których cena jest dość wysoka. Oznacza to konieczność zatrudnienia odpowiedniej ekipy do nałożenia warstwy izolacyjnej,
  • aplikacji piany dokonywać powinni fachowcy, nie tylko ze względu na kwestie bezpieczeństwa, ale także przez możliwość popełnienia błędów w czasie tego procesu,
  • jest wrażliwa na promieniowanie UV,
  • piana należy też do materiałów łatwopalnych, jednak jest samogasnąca. Pod tym względem ustępuje jedynie wełnie mineralnej.
Ocieplenie pianą PUR posiada wady, jednak znacznie więcej jest zalet tego rozwiązania:
  • doskonale właściwości termoizolacyjne,
  • wygłuszanie,
  • szybka aplikacja,
  • bardzo wysoka trwałość,
  • chroni materiały konstrukcyjne przed korozją czy atakami owadów i szkodników,
  • obojętność fizjologiczna i przyjazność alergikom,
  • wysoka odporność mechaniczna i chemiczna.
Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety tego rozwiązania, w szczególności w porównaniu do styropianu oraz wełny mineralnej, pianka PUR wypada bardzo korzystnie. Przekłada się to na jej wysoką popularność w nowoczesnym budownictwie.

Błędy popełniane przy ocieplaniu poddasza

Powyżej wymieniliśmy wszystkie minusy samej pianki PUR. Wady izolacji tym materiałem mogą się jednak także wiązać z błędami popełnionymi w czasie ocieplania. Jest to jeden z powodów zatrudniania do tego celu specjalistów. Przykładami takich sytuacji mogą być:
  • często spotykaliśmy się z podawaniem początkowego współczynnika przenikalności cieplnej, co może powodować poważne błędy obliczeniowe. Znaczenie ma gównie współczynnik uwzględniający starzenie materiału. Efektem obliczeń opartych na złym wskaźniku może być znaczne pogorszenie izolacji cieplnej niedługo po aplikacji, skutkujące zwiększeniem się kosztów ogrzewania,
  • nieprawidłowe przetwarzanie piany PUR może powodować utratą jej właściwości. Nieprawidłowa temperatura substancji w czasie nakładania jest często popełnianym błędem. Dlatego DIPAM stosuje ocieplane przewody, by zachować optymalne warunki nakładania piany PUR,
  • niewłaściwa technika natryskiwania, wynikająca z braku wiedzy oraz doświadczenia,
  • wykonanie zbyt cienkiej warstwy izolacji, niezapewniające j odpowiednich warunków.
Wyżej opisywane sytuacje powodują, że izolacja pianą PUR nie będzie działać prawidłowo. Jednak wynika to z błędów popełnionych przez operatorów, a nie jest efektem wad tego rozwiązania.

Podsumowanie — czy pianka poliuretanowa sprawdzi się w ociepleniu?

Sama piana PUR nie posiada istotnych wad, dlatego też jest to bardzo atrakcyjna alternatywa dla wełny mineralnej czy styropianu. Jednak konieczne jest zatrudnienie doświadczonej ekipy, posiadającej profesjonalny sprzęt do natryskiwania piany PUR. Warto natomiast zwrócić uwagę na doskonałe parametry tego typu ociepleń — są one bezpieczne, skuteczne i szybkie w aplikacji.
Zapraszamy do Wyceny Online!
Wypełnij formularz Wyceny — oddzwonimy!